Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua.
mama mea a murit de curand. casa parinteasca este pe numele tatalui meu. suntem 2 surori la parinti. tatal meu vrea sa vanda casa parinteasca. o poate face? eu ce drepturi am? va multumesc anticipat pt. raspunsurile dvs.
Dati-ne mai multe detalii.
Imobilul era bun comun, achizitionat in timpul casniciei cu mama dvs?
da, imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei parintilor mei.
~ Conținut șters la cerere ~
Atunci trebuie dezbatuta succesiunea. Tatal nu are cum sa vanda singur. Lui ii ramane 1/2 din bun pt ca era comun, iar cealalta jumatate ( a mamei) se imparte asa: 1/4 el si 3/4 dvs. si sora impreuna.

Mergeti la un notar din circumscriptia domiciliului mamei si dati o declaratie de acceptare a mostenirii ( mergeti si cu sora). Notarul o sa il cheme si pe tatal dvs. Daca nu va intelegeti amiabil, veti apela la instanta.

Spuneti ca a decedat de curand. Ar fi bine sa dati declaratiile de mai sus in termen de 6 luni, apoi dezbateti succesiunea in termen de 2 ani sa nu platiti si impozit.
chiar daca doar tatal dvs. figureaza in acte ca si proprietar, daca este un imobil achizitionat in timpul casatoriei , at. este bun comun al sotilor .
astfel incat, intrucat mama dvs. a decedat , vocatie succesorala la jumatatea dansei din imobil, vor avea sotul supravietuitor si cele doua fiice .
astfel , tatal dvs. nu poate dispune de imobil singur , fara acceptul celor doua fiice .
trebuie procedat la dezbaterea succesiunii .
succesiunea se dezbate in instanta /la notar .