avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 780 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters320352

Activitate ContSters320352

Răspuns la discuția Recuperare cheltuieli de judecata
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca nu realizeaza venituri debitorul va mai plati si executorul degeaba.
Este mai indicat sa astepte si sa vorbeasca cu el pentru a evita sa mai cheltuie bani pe care cu greu ii va putea recupera.
Ce suma aveti de recuperat?
Am de recuperat suma de 1.500 RON.

Buna ziua.
Am castigat un proces, iar paratul trebuie sa imi plateasca cheltieli de judecata. Acesta insa mi-a spus ca nu are bani si nici bunuri pe numele sau.
In acest caz e clar ca nu voi mai putea sa recuperez banii sau ce pot face?
trandafir2 a scris:

AlinButa a scris:
Am primit raspuns verbal ca cererea e aprobata, iar modificarea a fost efectuata cu succes in Registrul autovehiculelor.

O sa primiti si in scris, astfel incat orice problema ulterioara va fi mult mai usor de contestat (dar nu cred ca va mai veni vreo amenda pe numele dvs.).

Multumesc.
De la Serviciul Inmatriculari mi-au spus ca nu voi mai primi nicio amenda pe numele meu. Sper ca asa sa fie.

Răspuns la discuția Acte Auto
kartush1977 a scris:

poi faci contract de vanzare cu noul proprietar scoti masina de la financiar si ai dai financiarul lui. Atat.
Pe contractul de vanzare-cumparare cine va fi trecut la vanzator? Nu cel din certificatul de inmatriculare?
trandafir2 a scris:

In 30 de zile trebuie sa primiti hartia de la Serviciul Inmatriculari, prin posta. Pana atunci va trebui sa fiti pregatit sa contestati in termenul legal eventualele amenzi incasate de catre cumparatorul dvs.

Am primit raspuns verbal ca cererea e aprobata, iar modificarea a fost efectuata cu succes in Registrul autovehiculelor.

Răspuns la discuția Acte Auto
Nu ai voie sa vinzi o masina ce nu e pe numele tau.
Daca proprietarul te va da in judecata vei avea mari probleme.
E normal sa circuli cu o masina pe care nu o transcrii? Practic, nu e a ta masina, ci a celui din acte.
Ai mare grija.
Multumesc.
Eu am respectat aceasta prevedere si am anuntat atat Politia, cat si Directia de Inmatriculari.
Mi-e teama de amenzi pe care le va lua cel care circula ilegal cu masina de atata vreme, va zic sincer.
Buna ziua.
Oameni buni, sunt sigur ca sunteti nu multi, ci foarte, foarte multi in cazul meu si multi care veti citi aceste randuri.
Am vandut o masina legal, am inmanat cumparatorului toate actele, insa aceste refuza cu nesimtire sa transcrie masina pe numele lui ori sa imi trimita actele necesare radierii autoturismului.
Probabil ca unii dintre noi am primit si amenzi acasa pe care ar fi trebuit sa le plateasca nesimtitul care a cumparat masina, dar a uitat s-o transcrie.
Eu ma gandesc la urmatorul lucru: haideti sa facem o petitie, sa adunam mai multe semnaturi pe internet, sau intr-un alt mod (astept propuneri) si sa incercam sa schimbam ceva. Adica, domnule ai cumparat masina, ai timp 30 zile sa o transcrii, nu faci lucrul acesta, esti tras la raspundere, nu mai ai voie sa circuli cu masina, iar vanzatorul poate sa iti faca plangere la politie, iar politistii sa ia masurile legale(nu doar cand masina e oprita in trafic).
Am mers la Politie, i-am rugat sa ma ajute, mi-au spus ca ar face acest lucru, dar legea nu le permite, decat daca il prind pe om in trafic(si chiar si atunci, e chestie de loterie, sa fim seriosi).
Sper sa fiti de acord, prea multi am luat teapa pentru ca am fost vanzatori de buna credinta, iar legea tine mai mult cu cel care cumpara, decat cu cel care vinde.
Bine, imi veti spune ca in instanta se poate radia masina. Corect, doar ca ma costa enorm si nu am certitudinea ca voi mai recupera acei bani vreodata...
Sper sa ne urnim si sa facem o petitie, cineva trebuie sa ne asculte si sa ia masuri necesare.
O zi frumoasa.

[ link extern ]
Avocatul mi-a comunicat ca ma costa 350 RON doar cheltuielile de judecata, tinand cont ca pe Contractul de vanzare-cumparare era trecuta suma vanzarii autoturismului: 6.000 RON.
Mi se pare cam mult, o fi reala suma asta sau nu?
Buna ziua.
Va rog mult sa ma ajutati putin cu un raspuns la urmatoarea intrebare: trebuie sa dau in judecata o persoana datorita faptului ca nu doreste sa transcrie masina pe care i-am vandut-o.
Cheltuielile de judecata plus onorariul avocatului meu ajung undeva la 1.000 RON.
In cazul in care o sa ii cer paratului sa imi restituie banii, iar acesta nu face acest lucru ce pot face pentru a-mi recupera banii?