avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare cheltuieli de judecata

Buna ziua.
Am castigat un proces, iar paratul trebuie sa imi plateasca cheltieli de judecata. Acesta insa mi-a spus ca nu are bani si nici bunuri pe numele sau.
In acest caz e clar ca nu voi mai putea sa recuperez banii sau ce pot face?
Cel mai recent răspuns: Ionela Manea , Consilier juridic 15:42, 5 Mai 2014
mergeti cu hotararea judecatoreasca la un executor judecatoresc
Daca nu este nici salariat mai bine asteptati.
Vorbiti cu el sa vedeti daca si cand va plati.
Singura modalitate prin care puteti sa va convingeti daca acesta spune adevarul, este sa apelati la serviciile unui executor judecatoresc care va declansa executarea silita in temeiul hotararii definitive.
Daca nu realizeaza venituri debitorul va mai plati si executorul degeaba.
Este mai indicat sa astepte si sa vorbeasca cu el pentru a evita sa mai cheltuie bani pe care cu greu ii va putea recupera.
Ce suma aveti de recuperat?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca nu realizeaza venituri debitorul va mai plati si executorul degeaba.
Este mai indicat sa astepte si sa vorbeasca cu el pentru a evita sa mai cheltuie bani pe care cu greu ii va putea recupera.
Ce suma aveti de recuperat?
Am de recuperat suma de 1.500 RON.

Alte discuții în legătură

Recuperare creanta de la un srl bukinst bukinst In calitate de proprietar am inchiriat o casa pentru sediul unei firme. Societatea nu a mai platit chiria de aproape un an iar instanta de judecata a admis ... (vezi toată discuția)
Paratul poate sa nu plateasca cheltuielile de judecata? gev gev Buna ziua, sunt reclamant intr-un proces cu asociatia de proprietari pentru anularea PV de la o adunare generala a proprietarilor si am cerut ca paratul sa ... (vezi toată discuția)
Succesiune miki75 miki75 As avea si eu o nelamurire in legatura cu o decizie finala de succesiune. In urma procesului de succesiune dupa moartea mamei noastre, apartamentul mamei a ... (vezi toată discuția)