avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1214 soluții astăzi
Forum Activitate rodica05

Activitate rodica05

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu inregistrarea in contabilitatea unei primarii a unui autoturism primit cu titlu gratuit
Multumesc,
Buna ziua, la calculul pensiei se iau in calcul veniturile baza pentru contributie cas pentru toata perioada de contributie? Daca in ultimii 2 ani am avut un salariu mai mare acesta ma ajuta sa am un punctaj mai mare?
Multumesc
Buna ziua,
ma poate ajuta cineva cu privire la aechipa de proiect pentru implementare fonduri europene la o primarie?
As vrea sa stiu pentru situatia in care numarul de ore lucrate de un membru din echipa de proiect este mai mic de 20, procentul pentru spor este proprtional cu numarul de ore lucrate sau este tot 10% ( in lege art 16 din legea 153 avem 0-10 ore lucrate 10% procent).
Multumesc.
Buna ziua,
la institutia la care lucrez s-a constatat in stagiul de cotizare a unei salariate ca nu sunt evidentiate 6 luni din anul 2007. cum se poate remedia acest lucru in conditiile in care salariata a avut contract in aceasta perioada si i-au retinut taxe din salarii in aceasta perioada.
Multumesc
Buna ziua,
m-ar interesa partea de prime documente necesare
eu stiu ca va trebui un registru unic de control, o parola de revisal obtinuta de la itm la transmiterea primului angajat
m-ar interesa daca pentru maxim 5 angajati este nevoie de regulament de ordine interioara si de contract colectiv de munca,
O alta problema ar fi ca se intentioneaza prestarea de servicii pentru o institutie publica si va fi necesara transmiterea facturilor prin sistemul e-fectura ( daca puteti sa imi confirmati acest lucru)
Multumesc,
Buna ziua,
daca o societate are contract de prestari de servicii cu o primarie este obligatorie utilizarea sistemului e factura?
Multumesc
Buna ziua,
pentru o societate care acum s-a infiintat si vrea sa angajeze personal care ar fi urmatorii pasi de urmat?
Multumesc
Discuție carte funciara
Buna ziua,
in urma masuratorilor cadastrale facute la nivelm local ( un program la nivel local) s-a constatat ca vecinul a intrat cu gardul pe terenul nostru cu 1 metru. De la primarie ni s-a spus ca asa va ramane cartea funciara deoarece la momentul masuratorii nu a existat un litigiu intre vecini cu privire la facptul ca nu a fost respectat hotarul.
Este corect sa ramana asa in conditiile in care in actul de proprietate este o suprafata mai mare decat cea din cartea funciara?
Multumesc
Buna ziua,
o persoana care are functia de demnitar (viceprimar ales al unei comune) are dreptul de a se pensiona la limita de varsta poate sa isi duca mandatul de viceprimar pana la final ( beneficiinde de indemnizatie lunara) in acelasi timp in care incaseaza si pensia?
Multumesc
Buna ziua,
pentru un salariat contractual din cadrul unei primarii care din mai 2022 beneficiaza de concediu medical cod 08 valoare tichetelor de vacanta este cea stabilita pentru un an sau se diminueaza proportional cu perioada in care a lucrat?