avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate andrei0901

Activitate andrei0901

Răspuns la discuția Mostenire dupa tata decedat
Multumesc.Daca la mostenire au dreptul 3 membrii , iar unul din ei nu isi cere dreptul in termen de un an , ceilalti doi pot realiza succesiunea el ?
Buna ziua
In urma cu 8 luni tatal meu a decedat , avand doi copii si fiind casatorit .Am inteles ca intr-un termen de 12 luni trebuie sa ne prezentam la notar pentru dobandirea mostenirii .Asta intentionez sa fac eu cu fratele meu . Cea cu care era casatorit la momentul decesului nu este mama noastra si nu stim unde locuieste dupa moartea tatalui , stim doar ca a plecat din acea locuinta .
Intrebarea mea este : daca sotia tatalui nu se prezinta la notar in cele 12 luni de la momentul decesului , nu mai are dreptul la mostenire ? Am inteles ca asta e termenul legal si ca ii apartine 1/4 cota din mostenire .

Va multumesc !
Au trecut 9 luni de cand tatal a decedat.Am inteles ca trebuie sa ma duc la un notar si sa fac o declaratie prin care accept mostenirea ,asta e prima procedura ?
Inteleg , dar in succesiune apare casa impartita in 2 (tata + bunica ) si alte terenuri separate care sunt trecute pe numele tatalui .Ma refer la succesiunea facuta cand a decedat bunicul .

La notar pot solicita DOAR impartirea terenurilor (trecerea lor pe numele meu , al fratelui si a l sotiei supravietuitoare) , excluzand casa ?
Ati zis dvoastra ca la notar vor fi invitati sotia supravietuitoare si fratele ,insa exista si o mama a tatalui care este supravietuitoare dupa cum am mentionat mai sus si are dreptul la jumatate din casa ,deci trebuie si ea sa fie prezenta ..

Salut
Am dreptul la o mostenire dupa tata si vreau sa aflu pasii urmati pt a intra in posesia ei si cotele care imi revin mie in urma decesului tatalui meu .
Bunicii mei au avut 3 copii ,iar dupa ce bunicul a decedat s-a facut succesiune in care 2 dintre copii au cedat partea lor (casa + terenuri ) in favoarea fratelui lor (deci tatal meu ) .Cealalta jumatate din casa a ramas bunicii , iar terenurile i-au fost cedate in totalitate tatalui meu . Deci exista aceasta succesiune cu specificatiile pe care le-am amintit .
Dupa 5 ani a murit tatal meu ,care are 2 copii (eu si un frate) plus o sotie cu care era insurat de 3 ani la momentul decesului .
As vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a intra in postenirii si pasii urmati pt asta .
Va multumesc
E vorba de tatal meu care a facut succesiunea tatalui lui , din care reiese ca mama sa (bunica mea) ramane cu jumatate din avere iar cealalta jumatate ramane lui . Insa tata mai avea 2 surori care au declarat ca nu au pretentii . (ceea ce scrie clar in actul de succesiune ) .
Dar..dupa 5 ani de la acea data tatal meu a decedat iar cele 2 surori vor sa dea in judecata taxa de succesiune facuta acum 5 ani si sa-si ceara drepturile .
In cazul in care doi frati nu au avut pretentii la mostenire dupa moartea parintilor si au semnat succesiunea in favoarea celui de-al treilea frate , iar dupa ceva timp se razgandesc si vor sa dea in judecata succesiunea , pot avea castig de cauza ?
Salut.Imi puteti spune ce inseamna afirmatia ''strain de succesiune prin neacceptare'' , mentionata intr-o succesiune ?
Asta intreb , exista mostenire dar cum pot sti clar ce este de impartit ? Cine e in masura sa imi dea aceste informatii pe cale legala , in afara de rudele implicate ?