avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Activitate andidari35

Activitate andidari35

Răspuns la discuția Executare silita in strainatate
Da, insa cum pote un executor din Romania sa execute silit in Spania ?
Cum se poate executa silit un roman cu resedinta in Spania intrucat acolo are loc de munca?
multumesc anticipat!
Intr-o cauza avand ca obiect majorare pensie intretinere, va rog sa-mi spuneti care este institutia competenta din Spania care poate sa depuna la dosarul cauzei, in urma adresei instantei, cuantumul veniturilor paratului? Mentionz ca detin acel numar de identificare a paratului din Spania.
stiti cumva daca au si ei ceva similar cu ITM-ul nostru ?
Răspuns la discuția SRL- act infiintare
multumesc!
daca infiintez acum un SRL , cum se va numi actul : act constitutiv sau statut?
multumesc!
Discuție Amenda ITM
SC X a fost amnedata contraventional cu 20 000 lei pt ca au gasit unul din angajati ca nu avea contractul de munca inregistrat la REVISAL iar pe altul-care era inca in discutii, in proba-ca nu avea deloc CIM.
Mentionez ca pt primul angajat exista CIM inca din 2011 insa dintr-o eroare nu era inregistrat la Revisal iar pt al doilea i-am facut CIM si l-am inregistrat la Revisal(conform planului de masuri) mentionand ca este incheiat cu o data de aproximativ o saptamana inaintea controlului.
va rog sa-mi spuneti cum pot contesta aceasta amenda si ce sustineri sa am pentru ca macar sa-mi inlocuiasca cu avertisment?
va multumesc!
X si Y -soti varstnici-fac contract de intretinere cu uzufruct viager cu A si B . A si B obtin astfel nuda proprietate si gireaza cu ea un credit la banca; nu mai achita creditul iar banca trece la executare silita adjudecand imobilul in contul creantei fara a se scadea valoarea uzufructului. Actul de adjudecare este din 2010, contractul de intretinere din 2000 iar in 2014 -ianuarie-se dispune irevocabil rezilierea partiala a contractului de intretinere in ceea ce-l priveste pe X intrucat Y decedase.
Va rog sa-mi spuneti daca este intemeiata o actiune -in principal-sa se constate nulitatea absoluta a actului de adjudecare pentru frauda la lege intrucat nu a fost scazuta valoarea uzufructului care era trecut in CF, iar -in subsidiar -sa se dispuna anularea actului de adjudecare ca fiind un act subsecvent contractului de intretinere (care tocmai s-a reziliat ).
va multumesc anticipat!
am infiintat o Asociatie non profit , in statut am trecut ca avem voie sa desfasuram activitati economice directe pentru a sustine financiar Asociatia . Va rog sa-mi spuneti in ce conditii si trebuie sa facem pentru a putea vine haine seccond hand in mod legal pentru ca nu vrem sa avem niciun fel de probleme cu legea.Mentionez ca Asociatia are ca scop infiintarea unei centru de plasament pentru copiii defavorizati.