Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda ITM
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda ITM

SC X a fost amnedata contraventional cu 20 000 lei pt ca au gasit unul din angajati ca nu avea contractul de munca inregistrat la REVISAL iar pe altul-care era inca in discutii, in proba-ca nu avea deloc CIM.
Mentionez ca pt primul angajat exista CIM inca din 2011 insa dintr-o eroare nu era inregistrat la Revisal iar pt al doilea i-am facut CIM si l-am inregistrat la Revisal(conform planului de masuri) mentionand ca este incheiat cu o data de aproximativ o saptamana inaintea controlului.
va rog sa-mi spuneti cum pot contesta aceasta amenda si ce sustineri sa am pentru ca macar sa-mi inlocuiasca cu avertisment?
va multumesc!
Cred ca ar fi bine sa apelati la o persoana specializata in astfel de cazuri.
Exista prezumtia de legalitate a PVCSC, adica actele intocmite de functionarii publici de control, in cazul dvs, a fost intocmit in conditii legale, reflecta realitatea, etc. Va trebui sa rasturnati aceasta prezumtie sau sa dovediti ca ca pericolul social este scazut (putin probabil) ori sa solicitati anularea PVCSC-ului (in functie de probatoriul adus).