avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaina

Activitate ioanaina

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: o persoana in varsta de 62 ani primeste pensie in Romania de 1 an de zile dar primeste si somaj din Italia intrucat a fost angajata acolo in ultimii 5 ani. Este legala aceasta situatie? Sa primeasca pensie din Romania si somaj din Italia sau este ilegal?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.!
Buna ziua,
Ce stiti despre acest subiect? S-a votat aceasta lege?
Va multumesc!
Buna ziua,
2 intrebari, va rog,:
1. sunt insarcinata in 6 luni, in luna decembrie urmeaza sa nasc, salariul brut este 3200 lei, primesc si bonuri de masa, as dori sa stiu ce salariu voi primi in concediu prenatal si cel postnatal (cele 126 zile) si
2. daca mi se vor in calcul si bonurile de masa pentru care mi se opreste impozit lunar.
Va multumesc!
Valoarea debitului este de aprox. 7000 lei, indemnizatia lunara era in jur de 1500 lei, eu tb sa restitui indemnizatia aferenta lunilor in care am avut incasari pe PFA.
Buna ziua, in perioada 12.2008-11.2010 am beneficiat de indemnizatie crestere copil, pe aceasta perioada nu am suspendat PFA-ul si in lunile mai-septembrie 2010 am avut activitate-incasari. Mentionez ca nu am luat la cunostinta despre faptul ca tb sa suspend PFA-ul.
Va multumesc!
Buna ziua, as dori va rog sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea decizie primita de la Agentia Jud. pt. plati si inspectie sociala:

1). Debitele cu titlu de indemnizatie pt. cresterea copilului/stimultent/stimulent de insertie acordate in baza ord. de urgenta a guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin legea nr. 7/2007 cu modificarile si completarile ulterioare sau a ord. de urgenta a guvernului nr. 111/2010, aprobata cu modificari prin legea nr. 132/2011, cu modif. si compl. ulterioare, constituite din culpa debitorului, materializata in folosirea cu intentie de catre acesta a unor documente despre care cunostea ca au fost eliberate cu nerespectarea legii, declararea de catre acesta a unor date neconforme realitatii sau nedeclararea unor informatii nu fac obiectul scutirii la plata, conf. prev. art. II.
2). Debitele prevazute la alineatul 1 se recupereaza integral de la persoanele care au incasat necuvenit drepturile. inclusive sumele reprezentand contributii de asigurari sociale de sanatate."
Intrucat debitul dvs. se incadreaza in prev. art. III din legea nr. 126/2014 fiind creat din culpa dvfs. prin neclararea unor info privind realizarea unor venituri din active. independente, cererea dvs. prin care solicitati scutirea la plata se respinge.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Amnistie fiscala mame
Buna ziua, urmaresc acest subiect, aflandu-ma in aceeasi situatie ca si dvs. va rog sa-mi spuneti cum urmeaza sa procedati pentru ca eu sincer am ajuns la capatul rabdarii cu acesti nenorociti.
Va multumesc!
Buna ziua, a primit cineva vreun raspuns prin posta de la institutii privind solutionarea cererilor noastre de amnistiere fiscala? Va multumesc anticipat!
Buna ziua, am inteles ca au aparut normele de aplicare pentru amnistierea fiscala si as dori sa stiu daca ma incadrez sau nu.
Va rog, gasiti ordinul mai jos:

[ link extern ] );

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
stiti cumva daca au aparut normele/instructiunile de aplicare pentru legea amnistierii mamelor?
Va multumesc anticipat!