avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate dani02bella

Activitate dani02bella

Bună seara, la sfârșitul lui 2017 am ajuns la concluzia ca nu pot sa îmi rezolv multele proboeme avute, chiar dacă salariul era cu mult peste medie și am decis sa plec în UK. Am aproape 51 de anu dar vechime doar aproximativ 19 ani. 10 ani nu am avut nevoie sa lucrez iar acum ma gândesc cu groază ca pentru 19 ani nu voi avea cine știe ce pensie. In UK vreau sa raman cat se poate, cat îmi va permite și sănătatea. . dar as dori sa îmi plătesc în continuare contributia pentru pensia de stat și Pilonul II. Cum trebuie sa procedez? Și dacă se poate v-as mai ruga sa îmi spuneți dacă m-ar ajuta sa platesc 5 ani de vechime? Cu stima Petre Daniela
Răspuns la discuția Legea pentru diaspora .
"Guvernul a aprobat în şedinţa de joi de lege pentru prevenirea şi combaterea spălării banilor şi finanţării terorismului, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative pentru transpunerea în legislaţia internă a Directivei UE 2015/849 privind prevenirea utilizării sistemului financiar în scopul spălării banilor sau finanţării terorismului.

În varianta din 31 ianuarie a proiectului de lege, publicat pe site-ul Oficiul Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor (ONPCSB), la Secţiunea 2 - "Raportarea tranzacţiilor care nu prezintă indicatori de suspiciune", la art. 7 alineatul (5), este prevăzută justificarea sumei de 1.000 de euro.

În forma din 29 martie a proiectului adoptat de Guvern, la acelaşi punct se specifică: "Pentru activitatea de remitere de bani, entităţile raportoare transmit Oficiului rapoarte privind transferurile de fonduri a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 2.000 euro".

ONPCSB a explicat ulterior, într-un comunicat de presă, că proiectul de lege asigură transpunerea în legislaţia internă a Directivei UE 2015/849 privind prevenirea utilizării sistemului financiar în scopul spălării banilor sau finanţării terorismului. Termenul de transpunere a respectivului act legislativ european a expirat, Comisia Europeană declanşând o procedură de infringement.

"În prezent, România a rămas singurul stat din Uniunea Europeană care nu a transpus, nici măcar parţial, actul legislativ european, expunându-se astfel riscului de sesizare de către Comisia Europeană a Curţii de Justiţie a Uniunii Europene cu propunere de aplicare a unor sancţiuni pecuniare sub forma unei sume forfetare în cuantum minim de 1,8 milioane euro, la care se pot adăuga penalităţi cominatorii într-un cuantum cuprins între 2.200 şi 140.000 euro/zi de întârziere", se arată în documentul de presă remis de Oficiul Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor.

Instituţia mai precizează că nu orice tranzacţie implică automat verificarea ei sau naşterea unor suspiciuni. Proiectul de lege urmează a fi trimis la Parlament spre dezbatere şi adoptare, înainte de a fi promulgat de către preşedintele Klaus Iohannis.


Citeşte şi
Tăriceanu critică dur proiectul de justificare a banilor trimişi de Diaspora în ţară: E în spirit miliţienesc


Găsește iubirea adevărată Guvernul a aprobat în şedinţa de joi proiectul de lege pentru prevenirea şi combaterea spălării banilor şi finanţării terorismului, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative pentru transpunerea în legislaţia internă a Directivei UE 2015/849 privind prevenirea utilizării sistemului financiar în scopul spălării banilor sau finanţării terorismului.

În varianta din 31 ianuarie a proiectului de lege, publicat pe site-ul Oficiul Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor (ONPCSB), la Secţiunea 2 - "Raportarea tranzacţiilor care nu prezintă indicatori de suspiciune", la art. 7 alineatul (5), este prevăzută justificarea sumei de 1.000 de euro.

În forma din 29 martie a proiectului adoptat de Guvern, la acelaşi punct se specifică: "Pentru activitatea de remitere de bani, entităţile raportoare transmit Oficiului rapoarte privind transferurile de fonduri a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 2.000 euro".

ONPCSB a explicat ulterior, într-un comunicat de presă, că proiectul de lege asigură transpunerea în legislaţia internă a Directivei UE 2015/849 privind prevenirea utilizării sistemului financiar în scopul spălării banilor sau finanţării terorismului. Termenul de transpunere a respectivului act legislativ european a expirat, Comisia Europeană declanşând o procedură de infringement.

"În prezent, România a rămas singurul stat din Uniunea Europeană care nu a transpus, nici măcar parţial, actul legislativ european, expunându-se astfel riscului de sesizare de către Comisia Europeană a Curţii de Justiţie a Uniunii Europene cu propunere de aplicare a unor sancţiuni pecuniare sub forma unei sume forfetare în cuantum minim de 1,8 milioane euro, la care se pot adăuga penalităţi cominatorii într-un cuantum cuprins între 2.200 şi 140.000 euro/zi de întârziere", se arată în documentul de presă remis de Oficiul Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor.

Instituţia mai precizează că nu orice tranzacţie implică automat verificarea ei sau naşterea unor suspiciuni. Proiectul de lege urmează a fi trimis la Parlament spre dezbatere şi adoptare, înainte de a fi promulgat de către preşedintele Klaus Johanis."

Acest articol a fost publication la sfarsitul lunii mai.
La transferul.prin banca nu prea te intreaba PT CA de obicei rste contul din care iti primesti salariul si daca trimit pana in 1000euro sau £ nu intreaba nimic.
In schimb daca vrei SA trimiti prin Western si trimit regulat , dupa CE se depaseste suma de 10000 euro, incep SA iti puna intrebari. Daca esti angajat, in CE domeniu, daca persoana careia ii trimit este sau nu ruda, In CE scop trimiti banii, samd.
In mod normal dupa CE se completeaza raspunsurile, ti se permite tranzactia.

Cam asta stiu din propria experienta atat cu banca cat si cu Western.
Buna seara, creanta este din 2012. Ultima Plata am facut -o in 2013. Mai tarziu, cam acum 2 ani, cand s-a preluat creanta de o firma de recuperari si am vrut SA ajung la o Intelegere imi cereau SA trimit bani fara SA semnam nimic in prealabil si nu am fost de acord. Era o suma destul de mare PT mine , 600 de lei AI de teama nu am acceptat decat daca am Fi avut o intalnire si UN document semnat. Dupa aceea m -au mai sunat de cateva ori, nu am ajuns la nicio intelegere si nu au mai sunat. Asta e cam tot...
Multumesc frumos!
Mulțumesc pentru înțelegere, am sa încerc sa va dau detalii cat mai exacte. Am primit o "Notificare ultimatumul de plata de la un Birou executori judecătorești prin care sunt anuntași ca s-aprilie o cerere de la o companie de recuperare, aceștia achizitionanu de la o alta companie Creanță deținută împotriva mea, Creanță dobândită de la o banca.
In temeiul art 7 litri de din Legea188/2000 privind executorii judecătorești, se înaintează notificarea ca o ultimă încercare de a găsi o metoda a I abila de soluționare dar dacă în termen de 5 zile nu achit o suma de aproximativ 1500 euro în termen de 5 zile, se declanșează executarea silita.
Urmeaza informații legate de execăutarea silita pe bunuri și majorarea datoriei
De asemenea se precizează la final ca dacă nu am suma respectiva se poate încheia un angajament de plata, pe verso existând un angajament.

Situația mea nu este foarte fericita. In Romania nu ma am serviciu din august anul trecut. Incerc sa găsesc un job în Italia dar nici acolo nu voi obține un salariu mai mare de 800 de euro și nu voi avea cum sa plătesc mai mult de max 80 de euro pe luna. Și asta poate peste 2 luni. Pana atunci voi primi niște bani de la o ruda pe contul meu , Suma este pana în 200 de euro și ma ajuta sa îmi plătesc parte din facturi și sa mai trec peste perioadele când nu avem bani nici de pâine. Tocmai de aceea nu as vrea sa ma trezesc cu poprire pe cont. Cum sa procedez? Dacă nu se va ajunge la o soluționare amiabila, vor ajunge sa îmi oprească bani de pe cardul pe care voi primi salariu în Italia?

Mulțumesc pentru ajutor

Cu stima,
Petre Daniela

Cum se proceseaza daca nu mai lucrez in tara
S-a rezolvat problema, nu avusese niciodata aceasta situatie..a intrebat probabil la juridic si mi-a completat formularul (fosta scrisoare medicala)
am primit CM de la medicul de la Camera de garda, am revenit cu formularul de la comisia de expertiza pt ca nu puteau sa vizeze CM-ul fara formular iar medicul respectiv refuza completarea , motivul fiind acela ca nu a avut niciodata un asemenea caz si ca de la dansul nu este nevoie de acest formular,samd
ce sa fac? cui sa ma adresez? risc ca pt zilele espective de concediu daca nu prezint CM-u avizat , la serviciu, sa imi pierd locul de munca
Răspuns la discuția poprire
Multumesc
Răspuns la discuția poprire
Multumesc.. deci : daca contest si fac dovada contestatiei la banca, atunci banca care primeste salariul, mai are dreptul sa imi opreasca 1/3 din salariu sau sunt nevoiti sa astepte noua hotarare judecatoreasca?
Credeti ca sunt sanse sa imi micsoreze poprirea?
Daca primesc sume de bani de la un Asigurator, si aceste sume imi vor fi retinute de catre banca sau nu au voie sa retina decat sume ce reprezinta venituri?