avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate ana122

Activitate ana122

Discuție Succesiune
Buna ziua,am o nelamurire in legatura cu o succesiune,situatia e astfel:
bunicii mei au murit acum 7 ani -mostenire o casa si 4h pamant agricol,dupa care a murit si tatal meu(acum 15 luni) care era casatorit cu o alta persoana(mama vitrega),
ce drept am eu la mostenirea bunicilor din partea tatei si ce drepturi are mama vitrega ?Va multumesc anticipat!
Discuție Demisie
am o nelamurire...lucrez la o firma de 4 ani,dar administratorul a vandut firma fara a da si angajatii,acum ne obliga sa ne dam demisia ca sa fim angajati la firma noua.daca imi dau demisia prin art 55 lit b imi pierd dreptul la somaj ?si ce drepturi imi mai pierd?nu am siguranta k noua firma ne va tine pe toti dupa angajare!daca ne tine o luna,mai pot beneficia de somaj?multumesc
Răspuns la discuția Injurii, calomnie
buna ziua !
Cum pot obtine dintr-un magazin o inregistrare audio-video in care eu am fost jignita!
Ce lege pot invoca pt a primi inregistrarea respectiva!
Răspuns la discuția Injurii, calomnie
multumesc!asta e,ma multumesc cu tot ce am primit si raman eu cu imaginea terfelita si altii cu satistactie bolnava!
Răspuns la discuția Injurii, calomnie
buna ziua!Nu au fost numai injurii!Sa inteleg k in tara asta a noastra poti fi jignit,calomnit si persoana respectiva nu pateste nimic,doar o amenda de nimic!Probabil k ar fi trebuit sa ma cobor la nivelul persoanei respective!!!!!!Asa merge la noi!Multumesc de raspuns!
Răspuns la discuția Injurii, calomnie
Multumesc de raspuns,politia probabil ii va da o amenda,pe mine ma intereseaza daca pot sa imi iau un avocat si sa incep actionarea in judecata pt calomie,injurii,inainte de solutionarea data de catre politie,pot merge in paralel?
Buna ziua,ce pot face dupa ce am facut o reclamatie la politie pt injurii si calomnie impotriva unei persoane?Daca o dau in judecata ,ce se poate intampla persoanei respective?as dori sa ii cer daune morale!totul s-a intamplat intr-un loc supravecheat video audio,nu am avut martori decat angajatii magazinului respectiv!
Răspuns la discuția Help - suspendare cim
multumesc de raspuns,dar tocmai de aceasta treaba incerc sa nu ma lovesc,eu deja lucrez la alta firma si nu am timp de umblat prin tribunale.......:(((((,de aceea vroiam sa stiu cum sa procedez sa incheie odata cim-ul ala
Răspuns la discuția Help - suspendare cim
multumesc de raspuns,dar tocmai aici e problema ca cele 6 luni au trecut de cand a inceput cercetarea disciplinara si ar fi trebuit sa apara o sanctiune ceva in revisal,dar la itm apar tot suspendata cu cim! sa fac o plangere la itm k nu -sa respectat termenul de 6 luni pt luarea deciziei?Sincer nu stiu care e procedura /pasii care se fac in astfel de situatii....
Răspuns la discuția Help - suspendare cim
dar,daca am cim suspendat am citit ca :6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
CIM e suspendat cf art 51alin.2(absente nemotivate)
au dreptul sa imi supende cim mai mult de 6 luni cf legii!
azi am trimis demisia prim posta cu conf.de primire ,daca refuza sa o primeasca ce pot face pe viitor?