avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Activitate overburn

Activitate overburn

In cadrul organizarii unui concurs care promoveaza o gama de produse, cum determin valoarea comerciala a premiilor (pentru regulamentul oficial), in contextul in care premiile sunt oferite de catre producator ul acestor produse , cu titlu gratuit pentru a fi acordate ca premii in cadrul acestui concurs?
Cum pot rezilia un contract pe o perioada determinata cu o firma de curierat in cazul in care constat ca aceasta nu si-a indeplinit obligatiile contractuale fara a ii plati penalitati?

Respectiv, un colet nu a fost nici macar scos in livrare timp de 2 saptamani, desi am facut o reclamatie in acest sens. Eventual a fost livrat dar cu o intarziere semnificativa.
Am primit inapoi un colet reimpachetat de catre ei intr-o ... punga.
De multe ori curierii nici macar nu se obosesc sa caute destinatarii, doar zic ca au avizat coletul, dar destinatarii nu sunt contactati.

Ca idee, exista urmatoarea clauza in contract:

Prezentul Contract inceteaza:
(ii) prin reziliere, fara nicio formalitate si fara interventia instantelor judecatoresti in cazul in care oricare dintre Parti nu
indeplineste integral sau oricare dintre obligatiile esentiale prevazute in prezentul Contract, respectiv cele prevazute la
Articolele 5 si 6;

Dar, mai exista o clauza:
Partile sunt de acord in mod expres ca prezentul Contract este un contract pe durata determinata si nu poate fi incetat de niciuna dintre parti prin denuntare unilaterala. In cazul in care Beneficiarul incalca Perioada Contractuala Minima, Prestatorul este indreptatit sa primeasca o penalitate reprezentand contravaloarea pretului contractului ramasa neplatita pana la terminarea perioadei minime agreate. Penalitatea se plateste imediat si automat, pe baza facturii emise de Prestator.

Multumesc!

Salut,

Sa zicem ca vreau sa distribui gratuit un numar (3-4) de vouchere in valoare de 100 Lei, pe care ulterior utilizatorii le pot aplica la o comanda pentru a primi o reducere de 100 Lei.

In conditiile in care la majoritatea produselor, aplicarea unui voucher de 100 Lei ar determina scaderea sub pretul de cumparare al unui produs, cum poate fi tratat acest voucher pentru a nu fi considerat ca se vinde in pierdere?

Intreb pentru ca am vazut ca foarte multe magazine (chiar si foarte mari) fac asta, si ma intreb cum se procedeaza.

Multumesc!
Buna ziua,
Am 2 intrebari legate de gestiune si retur:

In cazul unui magazin (fizic si online), in momentul in care un consumator doreste sa returneze un produs , avem urmatoarea procedura:
- Intocmim NIR de intrare al produsului inapoi in gestiune
- Daca vanzarea a fost efectuata cu factura, intocmim factura de stornare
- Daca banii se returneaza in numerar din casa, intocmim o dispozitie de plata

Si cam atat.

1. Este corecta aceasta procedura?
2. Pe NIR-ul respectiv, ce valoare de intrare ar trebui sa aiba produsul? Ma gandesc ca ar trebui sa fie egala cu suma returnata clientului. Dar in contextul acesta , cum pot vinde produsul respectiv la un pret mai mic decat cel de intrare (adica suma returnata clientului), neavand voie sa vand in pierdere?

Multumesc!
Am vandut din greseala un produs in pierdere (65 RON pret de cumparare, 49RON pret de vanzare).

Ce pot face in cazul acesta? Stiu ca este ilegal, dar nu stiu cum se repara problema la accidente legitime.

Multumesc!
Intrebarea era despre legalitate totusi
Multumesc pentru raspuns! Ideea este ca noi vindem spre clientul final, si nu ar exista o tombola sau promotie reala, ci doar ar servi de exemplu ca o justificare catre partenerul de viata pentru diverse achizitii cu care nu ar fi de acord.
Am un magazin online si doresc sa ofer optiunea clientului de a plasa in colet, impreuna cu comanda un pliant care sa contina in mare "Felicitari, ai castigat ... (continutul comenzii)".

Este legal sa fac asa ceva? Daca nu, aveti idee ce lege previne acest lucru?

Multumesc!
Buna ziua,

Este legal ca la deschiderea unui magazin sa existe o perioada de aprox. 1 luna de reduceri promotionale?

Stiu ca este nevoie de o perioada de 30 de zile anterior perioadei de reduceri promotionale in care produsul sa se vanda la pret intreg, dar sunt curios daca exista o exceptie pentru magazine proaspat deschise, deoarece am vazut practica destul de des.

Multumesc.


Buna ziua,

Am o firma neplatitoare de tva, la care mi-am luat de la ANAF un cod de TVA pentru tranzactii intracomunitare.

Eu intentionez sa cumpar marfa din UE si sa o vand in Romania, si imi este neclar cum sa procedez cu TVA-ul.

Avand codul de TVA, eu cumpar fara TVA de la furnizorii din UE , urmand sa platesc TVA-ul in RO.

Intrebarea mea este, daca eu cumpar ceva cu 10RON din Germania si vand cu 20RON in Romania, eu trebuie sa platesc TVA pe valoarea de cumparare (10 RON) sau valoarea de vanzare (20RON) ?

Multumesc