avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate gimimic

Activitate gimimic

Răspuns la discuția vechime in munca
Concret: salariu de baza 1744(1246 salariu+312 cfp+186 vechime), 15% vechime. Se acorda o transa 2,5% si se face 1788, 20% vechime. Daca fac un calcul simplu 1246 x20%=249 lei trebuia sa primesc si nu 230 lei ...samd. Este corect asa?
Sunt functionar public, vechime 17 ani in campul muncii si conform legii primesc 17,5% vechime cand trebuia sa primesc 20%. Cand implinesc 20 ani vechime ar trebui sa primesc o transa de vechime, adica 2,5%, total 20%. Si sau terminat toate transele de vechime , insa va intreb pe dvs, eu cand voi primi 25% vechime, cum? ce modalitate de calcul se poate face ptr obtinerea a 25% vechime? colegii mei primesc bine merci. Ce fel de legislatie este aceasta?


Aici este vorba chiar de conducatorul institutiei. Ma dadea de mult afara dar este in subordinea consiliului local.asa ca face tot felul de lucruri ,doar parasesc unitatea. in cazul asta ce.i de facut, sa plec nu? pe el nu.l chestioneaza nimeni, face ce vrea. pe cine sa sesizez?
Sunt functionar public cu atributiuni printre care si cfp. Lucrez intr-o unitate din subordinea primariei. Sefa mea care este si dansa functionar public a hotarat de foarte mult timp sa ma inlature facandu-mi foarte multe lucruri: dispozitii, referate. Vazand ca nu plec s-a hotarat sa nu mai vorbeasca cu mine ( asta de 1 an) si a inceput sa-mi ia documentele, intocmeste dansa toate lucrarile, pe unele mi le cere, le modifica,apoi se semneaza singura pe ele. Sunt o multitudine de lucruri pe care le face si asta din rautate si ura. Dar culmea este ca nu o constrange nimeni, ce este de facut? nu am liniste. Ce cod de conduita are acest functionar public ? daca nu facem ca ei, trebuie sa plecam? asa se traieste acum? ar trebui ca fiecare sa fim supusi unui control pshiatric, nu credeti? am tot suportat, dar pana la urma voi incepe sa fac sesizari, sa fac public, ce face femeia asta. Iti ia lucrarile din fata apoi spune ca nu faci nimic, doar doar vei pleca? Va rog sa-mi spuneti ce-ar trebui facut? cum trebuie sa lucreze oamenii din aceasta unitate?... Degeaba iti trimiti copilul la scoala, se specializeaza si vine o persoana care te pune la pamant... bine sunt multe de spus.

Am scris cu intreruperi.As vrea sa scriu atatea cate sau intamplat, dar totodata vreau sa le uit pe toate, sa spun c-a fost un vis urat.


[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Răspuns la discuția avansare functionari publici
Nu este corect.Si eu ma aflu in aceeasi situatie. Pana nu se modifica Legea 284/2010 nu se poate face nimic. Ceilalti colegi au avut noroc. Daca vrei sa avansezi in vechime o sa intalnesti alte diferente la salarii. Nu am votat noi? Ar trebui sa facem greva, altfel asa vom ramane..asta e
Acum sunt consilier superior, clasa I, treapta3 in institutia x si vreau sa particip la un alt concurs, tot consilier superior 1 in alta institutie, ce ziceti, se poate cu vechimea de 6.5 ani?
Vechimea este realizata intr-o singura institutie, fara intrerupere.
Sunt functionar public de 14,5 ani si de 6,5 ani cu studii superioare. Credeti ca as putea fi selectata ptr a putea participa la un concurs daca se cere 9 ani vechime in specialitatea studiilor? se tine cont ca sunt functionar de aproape 15 ani?
as vrea sa stiu daca este cineva care poate sa ma lamureasca
Nici un raspuns? nimeni nu a trecut prin asa ceva? a gasit cineva o solutie?