avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1927 soluții astăzi
Forum Activitate aranyi

Activitate aranyi

Buna ziua,
Am o situatie pe care nu stiu cum sa o gestionez. Viz a vi de mine este un bloc nou construit care are o curte generoasa ingradita. Din comoditate locatari au scos pubelele si le tin afara in strada lucru care este foarte deranjant pentru ca au pubele putine gunoaiele mereu sunt pe afara cand bate vantul e dezastru, Ce optiuni am? Pot sa ii constrang sa isi tina pubele in curte si sa le scoata afara cand vine masina dupa gunoi?
Buna ziua,
Incerc sa intabulez casa si nu primesc semnatura celui ce a proiectat partea electrica la casa. A venit a vazut lucrarea, nu prea a avut ce sa reproseze, remarc ca am facut casa pentru mine si am investit in ea foarte multi bani. Am respectat proiectul, vazand ca nu are ce sa imi reproseze, a inceput sa imi spuna ca nu imi da semnatura pana nu rezolv o problema care era la tabloul electric din fata casei lucrare care nu este proiectata de el si este in proprietatea enelului. Totusi am rezolvat si problema de care se legase el, insa acum dupa ce am rezolvat ceea ce cerea nu imi mai raspunde. Am nevoie de sfat. Cui as putea sa ma adresez? Nu este o institutie caruia sa ma adresez caci din punctul meu de vedere este un abuz ce face omul asta.
Am vandut un imobil, la un anumit pret si clientul a avut un avans de 30 % iar restul a fost imprumut cu ipoteca de la Raiffeisen. Avansul a fost platit in euro intru un cont euro. Iar banii virati de banca trebuiau viratii intr un cont de lei conform contractului de vanzare cumparare de la notar. Banii din creditul de la banca mi au fost viratii in contul euro, banca mea ING facandu mi un schimb de 4.98 in momentul in care cursul este 4.88. Automat am primit banii mai putin de cat trebuia, si problema mea este ca orice retragere fac am comision. Pentru mine e o paguba de peste 1000 de euro pe care eu nu am de gand sa o accept. Mentionez ca banca Raiffeisen ia virat clientului meu banii care a gresit contul in care ia virat. Am 2 intrbari 1: Banca mea nu trebuia sa ma anunte ca mi sau virat lei in contul de euro si daca accept schimbul lor absurd?
2. Banca Raiffeisen de ce iau trimis clientului meu banii? Nu trebuia sa faca ei plata respectiva? La notar cand am fost a venit si un agent de la banca.
Buna ziua, am nevoie de o clarificare. Sotia mea vrea sa depuna actele pentru indemnizatie crestere copil, a primit adeverinta de la servici cu venitul realizat pe ultimele 12 luni, de 1 an de zile avem apartamentul dat in chirie inregistrat la anaf platim impozit lunar, contractul e pe numele ei. Am citit pe net ceva cum ca daca are un venit pe perioada crestere copil i se poate suspenda indemnizatia? A 2 a intrebare ar fi pot sa trec chiria la calculul pentru indemnizatia care o primeste ?
Multumesc!
Lucrez la o multinationala care in ultima perioada isi cam bate joc de angajati, astazi am ajuns la lucru si dupa 2 ore de lucru ma trimit acasa ca nu mai avem de lucru, desi contractul meu e scris ca lucrez in 2 schimburi 8 ore pe zi. Ce e de facut ? Precizez ca luna asta am lucrat in1decembrie in 25 decembrie, deci am ore suplimentare undeva la 20 de ore, pe care nu vor sa le plateasca, dar nici nu mi se pare corect sa ma chemi la lucru pentru 2 ore.
Discuție Idee de afacere
Am un teren de 10000 mp front stradal 38 ml, pe vitoarea centura sud a orasului Timisoara, aveti ceva idei de afacere? As dispune de niste bani 35000 €, poate chiar mai mult.
Buna ziua, Am 25 de ani sunt casatorit, si ma intereseaza sa accesez niste fonduri europene si nu stiu daca pot pentru ce m-am gandit eu: Am 10.000 mp de teren pe vitoarea centura a Timisoarei si ma gandeam sa fac o pensiune cu o parcare pentru tir-uri autobuze etc. Credeti ca se pot accesa fonduri ue pentru asa ceva ? S-au aveti voi alte idei?