Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Banii virati intr-un cont gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Banii virati intr-un cont gresit

Am vandut un imobil, la un anumit pret si clientul a avut un avans de 30 % iar restul a fost imprumut cu ipoteca de la Raiffeisen. Avansul a fost platit in euro intru un cont euro. Iar banii virati de banca trebuiau viratii intr un cont de lei conform contractului de vanzare cumparare de la notar. Banii din creditul de la banca mi au fost viratii in contul euro, banca mea ING facandu mi un schimb de 4.98 in momentul in care cursul este 4.88. Automat am primit banii mai putin de cat trebuia, si problema mea este ca orice retragere fac am comision. Pentru mine e o paguba de peste 1000 de euro pe care eu nu am de gand sa o accept. Mentionez ca banca Raiffeisen ia virat clientului meu banii care a gresit contul in care ia virat. Am 2 intrbari 1: Banca mea nu trebuia sa ma anunte ca mi sau virat lei in contul de euro si daca accept schimbul lor absurd?
2. Banca Raiffeisen de ce iau trimis clientului meu banii? Nu trebuia sa faca ei plata respectiva? La notar cand am fost a venit si un agent de la banca.
daca in contract sunt stipulate clar sumele si valutele respective, clientul trebuie sa rezolve. daca nu, e discutabil. intrebati si notarul