Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lege cu privire la programul de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lege cu privire la programul de lucru

Lucrez la o multinationala care in ultima perioada isi cam bate joc de angajati, astazi am ajuns la lucru si dupa 2 ore de lucru ma trimit acasa ca nu mai avem de lucru, desi contractul meu e scris ca lucrez in 2 schimburi 8 ore pe zi. Ce e de facut ? Precizez ca luna asta am lucrat in1decembrie in 25 decembrie, deci am ore suplimentare undeva la 20 de ore, pe care nu vor sa le plateasca, dar nici nu mi se pare corect sa ma chemi la lucru pentru 2 ore.
aranyi, utilizator
Puteti depune o sesizare la ITM.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.