avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Activitate SebastianTM

Activitate SebastianTM

Buna ziua, cine ma poate ajuta cu o semnatura electronica valida pentru obtinerea unui certificat?mentionez ca sunt un srl de aproape 8 ani de existenta, va multumesc,in privat pot sa va povestesc mai multe
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos pentru raspuns, asa este, aveti perfecta dreptate, nu o sa intru in polemica taxelor si a impozitelor care sunt foarte multe si unele care nu isi au locul, in speta, e adevarat, dar nu cred ca este cazul sa platesc o expertiza tehica pentru seism la toata cladirea, eu nu sunt proprietar de cladire si nici de spatiu, o expertiza costa cateva mii de euro...deci exluzand partea acesta si parerea mea si cea cu salubritatea( in cele din urma cu siguranta o sa ma conformez tuturor regulilor, ca de fiecare data, ca asa suntem noi cei mici, avem, nu avem...ne sacrificam..sunt o persoana cinstita,onesta si corecta din toate punctele de vedere☺
Noi ne sacrificam pentru un vis, un ideal, un tel, un scop, dar statul? Cu ce ne ajuta? Intrebare retorica☺ la urma urmei e un mic magazin de haine second hand si sunt incadrat ca unul mare sau o companie mare,unde exista putere su bani,scuze pentru exprimarea libera a gandurilor si simtamintelor mele,noi,curand nu o sa mai avem bani de platit toate acestea daca se tot schimba legislatia si taxele
Buna seara, revin cu alte intrebari, pentru reinnoirea acordului de functionare a unui magazin mic de 35 mp, domeniul de activitate comert cu amanuntul al imbracamintei se cer o gramada de acte( cica din 2016): contract cu o firma de salubritate( eu nu produc gunoi, eventual doua trei harti sau o punga de gunoi la n zile sau luni), apoi planul punctului de lucru intocmit de cate un proiectamt autorizat, autorizatia sau negatia de la isu, dovada indeplinirii conditiilor prevazute de O.G. 20/1994 privind masurile pentru reducerea roscului seismic al constructiilor existente
Este normal sa se ceara asa ceva pentru un simplu acord pentru desfasurarea exercitiilor comerciale?
Adica toate acestea genereaza costuri suplimentare mari
Va multumesc
P.S.: In cazul in care nu le am pe acestea nu pot sa activez ca si magazin( fara acest acord)
Va multumesc
Răspuns la discuția Amenda politia economica
A savarist urmatoarele: functioneaza magazin comert cu amanuntul al imbracamintei second hand.Societatea nu are vizat acordul de functionare nr... pe anul 2016,2017
am inteles, va multumesc frumos pentru raspuns,in procesul verbal nu este stipulata o data pentru plata amenzii, doar de contestare( termenul de 15 zile) si " Amenda se achita la centrele special amenajate ale dir.taxe si impozite ale primariilor,dupa care chitanta si copia procesului verbal vor fi remise in termen de 15 zile de la comunicare,unitatii emitente. In caz de neplata a obligatiilor se va trece la executare silita"
Răspuns la discuția Amenda politia economica
Va multumesc pentru raspuns, ma gandesc si la contestare, insa stiu ca am gresit. imi asum vina, mai mult vreau sa stiu ce se poate intampla daca nu achit amenda? sau daca o aman? se pot intampla lucuri grave?
Buna seara, astazi, 18.01.2018, in urma unui control tematic desfasurat de catre politica economica din cadrul politiei locale Timisoara, societatea la care sunt administator, asociat unic si angajat a primit o amenda din cauza lipsei avezelor acordurilor comerciale.
In procesul verbal scrie asa: "Faptele comise sunt prevazute de articolul 56 si 57 din HCL 538/2015 Timisoara si sanctionate de articolul 66 punctul 7 din HCL 538/2015.
Din cate stiu eu, am dreptul sa achit acesta amenda in termen de 48 de ore la jumatate de suma? nu?procesul verbal nu imi permite acest lucru, adica nu sunt bifate " Contravenientul declara: Ma angajez,nu ma angajez sa achit in termen de 48 de ore..." si la suma sunt trasate linii...asta imi da imposibilitatea sa platesc in temenul legal jumatate de suma. Nu am fost instiintat de aceste lucruri( termenul de 48 de ore nici verbal,nici scris de catre inspectori.
In aceste conditii, va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac, sa realizez contestatie? sa merg la sediul politiei locale sa discut cu ei? sa platesc?ce se poate intampla daca nu platesc suma sau daca o aman? se pot intampa probleme serioase personale sau legate de firma?
Va multumesc frumos
P.S.: Aceasta este HCL 538/2015
[ link extern ]
Buna seara, astazi, 18.01.2018, in urma unui control tematic desfasurat de catre politica economica din cadrul politiei locale Timisoara, societatea la care sunt administator, asociat unic si angajat a primit o amenda din cauza lipsei avezelor acordurilor comerciale.
In procesul verbal scrie asa: "Faptele comise sunt prevazute de articolul 56 si 57 din HCL 538/2015 Timisoara si sanctionate de articolul 66 punctul 7 din HCL 538/2015.
Din cate stiu eu, am dreptul sa achit acesta amenda in termen de 48 de ore la jumatate de suma? nu?procesul verbal nu imi permite acest lucru, adica nu sunt bifate " Contravenientul declara: Ma angajez,nu ma angajez sa achit in termen de 48 de ore..." si la suma sunt trasate linii...asta imi da imposibilitatea sa platesc in temenul legal jumatate de suma. Nu am fost instiintat de aceste lucruri( termenul de 48 de ore nici verbal,nici scris de catre inspectori.
In aceste conditii, va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac, sa realizez contestatie? sa merg la sediul politiei locale sa discut cu ei? sa platesc?ce se poate intampla daca nu platesc suma sau daca o aman? se pot intampa probleme serioase personale sau legate de firma?
Va multumesc frumos
P.S.: Aceasta este HCL 538/2015
[ link extern ]
buna seara...va multumesc frumos pentru raspuns...in contract si in anexe scrie asa la alte clauze: "chiriasul se obliga sa achite cheltuielile de intretinere( apa,curent, Retim-adica gunoiul, sa achite chiria in perioada 20-25 ale lunii in curs"
Buna seara...am o intrebare...sunt chirias intr-un spatiu comercial( proprietar de magazin) si am constatat ieri ca e geamul termopan din interior este crapat/fisurat/spart, am contactat proprietarul spatiului care la randul lui a contactat o cunostinta care se ocupa de termopane...a venit domnul astazi...si foarte repede a constatat ca geamul este spart, specific ca nu am avut nicio problema pana in acest moment(de peste trei ani si jumatate cu nimeni) langa geam se afla obiecte dar nu contondente de mult timp si chiar daca cad nu au cum sa afecteze geamul...se poate imputa mie sa platesc geamul? Avand in vedere ca nu am nicio vina? Contractul de baza nu il mai gasesc, trebuie sa il caut mai bine, dar am anexele contractului care spun ca trebuie sa platesc toate cheltuielile la timp(utilitati, chirie etc) dar nu scrie nimic de acest lucru pe anexe...sa imi spuneti va rog frumos cum sa procedez? Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Taxa Radio TV
Buna seara, multumesc pentru raspuns, adica trebuie sa merg la ENEL? dar pana atunci ma obliga cei de la TVR sa le platesc ceea nu vreau, pentru ca nu beneficiez, trebuie sa le raspund ceva?