avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Andos14

Activitate Andos14

Buna ziua, intrebare - hot definitiva din 2019, domiciliul ambilor minori stabilit la mama, tatal nu executa tot din 2019 si retine minora mai mare la domiciliul sau, interzicand mamei orice relatii cu copilul, alienare etc. Plangeri penale in fiecare an, executare unde se constata refuzul minorului, tatal refuza sa duca minora la consilierea psihologica dispusa de instanta, dupa 5 ani de neresp hot jud - plangerile clasate - "ca n-a vrut copilul". Solutia contestata la Buftea, contestatia respinsa. Unde pot sa ma plang? Am facut o alta plangere anul trecut - s-a dus la acelasi politist - pot sa-l recuz? ce ma sfatuiti sa fac sa miste ceva? copilul a pierdut un an de scoala ca tatal nu vrea sa o duca/lase la liceu plus alte abuzuri si alienare in forma grava. DGASPC iarasi nu misca nimic. Multumesc.
Multumesc frumos pt raspuns. Este tot la tata care refuza sa o aduca la mine si a alienat-o sa spuna ca nu vrea sa vina. In ce sens nu pot lua banii? dna executor a demarat actiunea de executare silita.
Buna ziua, intrebare - am obtinut in instanta penalitati pt nerespectare hot de incredintare a minorului de 200ron/zi de intarziere de la data comunicarii si stiu ca ar mai trebui facuta o actiune pt calculare suma totala penalitati. A trecut aproape un an, tatal nu s-a conformat, nu a platit nimic, si nici nu a aduc copilul, am mers la executor cu hot insa intrebarea mea este: trebuie sau nu sa mai fac actiunea de stabilire suma totala penalitati? si daca nu o fac ce consecinte ar fi? Va multumesc.
Buna ziua,
La un teren retrocedat pe titlul initial - hotarare judecatoreasca de partajare (1991) apareau niste suprafete ( total 1..98ha) care la masuratorile ulterioare (2002) facute de catre primarie au iesit mai mari (2.41ha)- iar tatal meu a platit impozit pt supraf mai mare, conform masuratorilor din 2002. Primaria chiar a confiscat din teren in urma masuratorilor mai mari ( alta parcela din mostenire). S-a emis un titlu de proprietate cu o supraf totala de 5ha - si cu ceilalti mostenitori, (conform masuratorilor din 2002), insa nu se evidentiaza exact ca tata are 2.41 ha - aceasta supraf apare doar in adeverintele de la Primarie si in extrasul de CF.
1.Pt instrainare ce trebuie sa facem, tinand cont ca titlul sau este la comun cu toti fratii si pe prima hot jud si PV de punere in posesie figureaza cu 1.9ha?
2. La cadastrul facut acum din nou de primarie, suprafetele au iesit iarasi mai mari, cadastrul nu ne-a fost comunicat, am aflat intamplator, si este depasita perioada de contestatii ( banuim ca n-au stiut exact limitele propr), ce se poate face? - diferenta este in jur de 1000mp.
Din pacate, cererea de recuzare s-a respins si am fost si atentionata de instanta sa nu mai cer recuzari cu rea-vointa.. Dna expert s-a aparat spunand ca nu a mentionat in raport faptul ca am fost data afara din locuinta deoarece era o informatie contradictorie, dar pentru tata a alocat vreo 2 pagini sa-l laude si sa-i povesteasca realizarile de la 8 ani.. Urmeaza sa depun obiectiuni la raport si sa fie audiati si copiii.
Va multumesc pentru preocupare si pentru link. Acest articol l-am depus si in instanta la cererea de recuzare a dnei expert, pe langa o inregistrare audio in care imi spunea cum sa nu ma mai duc sa-mi vad copiii la scoala, plus raportul. Din pacate, se pare ca este o practica a dnei respective si mi-e groaza sa ma gandesc cate alte situatii au mai fost in realitate in care dna expert si-a exprimat "opinia avizata si corecta deontologic.." si a contribuit fara scrupule la distrugerea unor vieti. In fine, i-am facut si plangere penala - pt falsificare semnatura si luare de mita- ( asa practica se pare dna expert - si voi depune si la Colegiu. Sper ca macar sa nu mai patimeasca si altii din cauza ei si sa se ia masuri de verificare / sanctionare mai drastice, in general, mai ales pentru cei autorizati in instante.
Multumesc de intentiile bune si de sfaturi.
Nu stiu ce drept nu mi se cuvenea: acela de a intra in domiciliul comun in timpul casatoriei?! poate nu s-a inteles exact situatia expusa. Acum, probabil, dupa un an de cand nu am mai fost primita in acea casa, si fiind casa achizitionata inainte de casatorie de sot, totusi pana la pronuntarea divortului cred ca as fi avut dreptul sa locuiesc acolo. Oricum pentru mine nu este o varianta. Am facut eforturi sa platesc o chirie pentru ca era o optiune buna pentru copii si era o solutie pana cand se mai lamurea situatia si se mai calmau apele. Din pacate dureaza prea mult si nu se intrevede nici o ameliorare a situatiei, din contra, a intervenit si problema alienarii copiilor si complicatiile din procese. Iar sfatul de a nu-mi vedea copiii nici la scoala - din pacate nici scoala nu mai permite accesul decat la finalul programului - dar era o varianta ca fetitele mele - 7 si 11 ani sa stie ca mai au mama, fiind singurul loc unde in intervalul de 2-3 saptamani sau mai mult ne-am putut vedea. D-voastra daca aveti copii si nu i-ati vedea 2-3 saptamani nu v-ati duce sa-i vedeti macar 1-2 zile pe saptamana la scoala? si cum le-ar dauna acest lucru copiilor? Nu vreau sa va spun prin ce drama trec de fiecare data cand trebuie sa duc fetita mai mica la scoala dupa weekend si cand imi plange dimineata pana o doare capul ca nu vrea la scoala ca de fapt mai vrea sa stea cu mine si stie ca dupa scoala o ia tatal.. si ii promit ca o astept cand termina si poate vorbim cu Tati sa ne mai lase impreuna, iar copilul, la finalul programului nu are curaj sa-i ceara tatalui sa mai stea cu mine, nici macar cand vin soferii sa o ia..
Ref la plangerile penale, au fost facute ca singura modalitate de a actiona la incalcarea drepturilor mele si la agresiuni - pentru hartuiri, amenintari, agresiuni, spargere adrese de email - violare corespondenta, furt / retinere bunuri personale, furt corespondenta, nerespectare hotarare judecatoreasca, distrugere - cauciucuri taiate, urmarire - GPS montat pe masina - cam acestea sunt in mare motivele.
Oricum voi urma sfaturile dvs si voi cere si alte pareri obiective ( cum am incercat si aici) pe fiecare problema ce solutie ar fi viabila in situatia data.
Multumesc frumos.
Daca inteleg intrebarea, da, casa unde am locuit cu totii a fost cumparata inainte cu un an sa ne casatorim, ( cea in care a ramas el cu copiii si in care nu mai sunt primita), iar a doua, care nu e folosita in prezent, nefiind amenajata ( renovata decat partial), dar la care tot el a schimbat yalele, a fost cumparata in perioada casatoriei, ca si masina, care este pe numele meu, dar de un an mi-o tine blocata in curte la el si refuza sa mi-o dea sa o folosesc. Am cerut si folosinta masinii in primul proces si acces la bunuri, dar mi s-au respins. Ar trebui sa mai fac niste procese de folosinta a masinii / partaj partial etc dar am prioritate problema copiilor.
Cred ca am mentionat ca am pierdut procesul de stabilire a domiciliului copiilor temporar pana la finalizarea divortului in favoarea tatalui pe motiv ca fetitele sa ramana in locuinta in care au crescut ( chiar si fara mama). Acesta impreuna cu cererea de divort si ordinul de protectie au fost primele actiuni facute la 2 zile de cum am fost izgonita din casa.
Timp de 2.5 luni pana am obtinut o hotarare de program de vizitare mi-am putut vedea copiii doar de cateva ori, inainte de termenele la procese cand tatal avea nevoie de poze si filme pt a proba ca ma lasa sa vad copiii - in total mai putin de o zi, nu am putut sa le iau deloc la mine, sau sa merg undeva doar eu cu ele, si doar in prezenta tatalui am putut sa le vad, in curte , cu poarta incuiata, sa nu fug cu ele, sau la scoala de cateva ori.
Ulterior am obtinut program de vizitare, din iunie 2018, - jumatate din vacante si 2 weekenduri pe luna. Din octombrie nu se mai respecta nici programul acesta, in vacanta de iarna nu le-am putut lua deloc, in afara de timpul prevazut de instanta, nu le pot vedea - decat la scoala, si acolo in ultima perioada mai putin. De aceea intrebam ce pot face tinand cont ca executarea ( din ce mi-au spus mai multi executori) se pare ca s-a terminat daca el si-a indeplinit obligatia cand a fost notificat, apoi insa a continuat sa nu mi le dea pe fete.
In casa bun comun, de care am spus am retineri sa ma mut, pentru ca nu-mi trebuie si mai mult scandal si procese decat am deja, plus ca trebuie investite niste sume de bani importante pt ca necesita amenajari si de aceea nu am considerat-o o optiune viabila de a ma muta acolo cu copiii. Am preferat sa fac niste eforturi financiare deosebite sa pot sa inchiriez o casa decenta intr-un cartier cu copii si cu spatiu de joaca astfel incat fetitelor sa le placa si sa treaca mai usor peste aceasta perioada. Din pacate am stat majoritatea timpului singura aici, si nu se mai justifica economic sa platesc chirie ( sau pt mine nu mai este viabil).
Nu am putut timbra - taxa a fost undeva in jur de 18000eur, in conditiile in care am facut f multe cheltuieli pe chirie si avocati, procese, plus timpul alocat in care nu am putut lucra ( fiind cu capul numai la asta si fizic pe drumuri la Buftea, avocati, autoritati ...), plus bunuri ( pt ca nu mi-am putut lua nimic din casa), si masina mi-a fost retinuta de fostul sot in curte si a trebuit sa imprumut bani sa pot achizitiona alta cu care sa ma descurc. Sper ca v-am lamurit cat de cat. Am ceva venituri acum, nu ma incadrez la articolul respectiv, dar de acolo si pana la a timbra e cale lunga, plus ca am in continuare cheltuieli cu onorarii, chirie, etc Am cerut niste informatii ca sa pot lua niste decizii in cunostinta de cauza, dupa cum ati vazut si din discutiile de aici, parerile sunt impartite. Multumesc frumos.
Sotul a pregatit altceva..cel mai probabil, si in afara de asta este in natura lui sa manipuleze pe cine poate si sa-si prezinte variantele si pe el in cea mai buna lumina. Pe dna experta respectiva am gasit-o pe o lista neagra a asociatiei TATA, tot in 2 cazuri asemanatoare, cu plangere la colegiu, si totusi in continuare este pe lista instantelor. Si, da, eu am sustinut ce mi s-a intamplat si mie si fetelor si ce am observat la copii, iar dna expert n-a preluat varianta ca am fost gonita din casa pt ca " i s-a parut o contradictie" cu faptul ca i-am spus ca inchiriasem o casa inainte cu o luna. Raportul este facut astfel incat sa probeze toate afirmatiile lui, fara sustinere, din proces, cred ca l-a validat avocata lui inainte.
As mai avea o intrebare - cat de importante sunt veniturile in situatia noastra? - tatal sustine ca traieste din economii, si avocata lui tot face caz in proces ca n-am cu ce sa cresc copiii ( am doua pareri pana acum si inca nu stiu cum e mai bine de prezentat).