avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1389 soluții astăzi
Forum Activitate Morisa

Activitate Morisa

Buna ziua. As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva.
Am castigat in instanta plata unor dobanzi însă nici pană in ziua de astazi nu am reusit sa ne recuperăm banii. Am făcut o actiune de executare silita, iar astazi a venit la unitatea de invatamant somatia ce o obliga sa plateasca. Executorul ne-a spus că va soma primăria,deși pe hotarâre pârâta este unitatea școlară. Intrebarea mea ar fi: Daca scoala nu are fonduri proprii (Primaria fiind principalul ordonator de credite) de unde se va plăti suma? Se poate pune ”sechestru/poprire” pe salarii?Conducerea unității trebuie sa ceară de undeva (de exemplu Ministerul Finanțelor) banii respectivi? Mentionez ca termenul in care ei trebuie sa solutioneze problema este de o zi. Vă multumesc si astept răspuns!
Răspuns la discuția Plata dobanzi legale invatamant
Buna dimineata. Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Intr-adevar, parata este unitatea scolara, dar coordonatorul de credite este primaria. In urma unei adrese, primaria nu ar trebui sa ceara suma respectiva de la vreun compartiment al MEN?
Buna ziua. As dori sa ma sfatuiti cum sa procedez in urmatoarea situatie: sunt lider de sindicat la o unitate de invatamant si in februarie 2015 membrii sindicatului au castigat dobanzile legale aferente drepturilor banesti cuvenite.Decizia este definitiva. Cui ar trebui sa ma adresez eu (ca lider de sindicat) pentru a ne recupera banii. Mentionez ca au fost trimise adrese la primarie anul scolar trecut, dar fara niciun rezultat. De asemenea, suma ce ni se cuvine a fost calculata de un expert contabil.
Daca ma adresez primariei, cum trebuie sa formulez adresa?
In speranta ca cineva ma va ajuta, va multumesc!
Am avut sa le inapoiez 2400 de lei in urma unor calcule facute gresit de catre Agentie, suma ce trebuia returnata in 180 de zile de la primirea instiintarii, conform Ordonantei de Urgenta nr. 44 din 26 iunie 2014. Tinand cont de faptul ca trebuia sa ma duc in fiecare luna la casieria lor sa platesc(asta incluzand si un drum de 140 de km dus-intors), am hotarat sa achit intreaga suma, chiar daca efortul financiar a fost enorm si greseala nu a fost a mea.
Deci nu am avut de luat bani de la ei, ci de dat.
In martie 2013 am nascut al doilea copil si pana in iunie 2013 am fost in medical, apoi am intrat in Concediu crestere copil, a doua optiune, pana in iunie 2014. Cei de la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie sociala mi-au gresit calculul indemnizatiei, luandu-mi in considerare si stimulentul primului copil. Astfel, dupa 9 luni de ccc, in urma unui control, si-au dat si ei seama ca au gresit, eu avand sa dau inapoi 2400 de lei, suma pe care am si achitat-o acum doua saptamani.
Problema se pune in felul urmator: eu sunt una din cele 12460 de mame ce beneficiaza de aceasta amnistitie? Imi voi mai recupera banii sau nu?Sunt intrebari la care eu, omul de rand, nu pot sa-mi raspund pentru ca n-am inteles ce mamici beneficiaza de aceasta amnistie.
Astept sa ma lamureasca cineva pentru ca cei de la Agentia Judeteana habar nu au.

Am un proces pe rol cu o şcoală, fiindcă nu am primit acordul acesteia (al Consiliului de Administraţie) de a ma transfera pe 9 ore pe care aceştia le-au scos la ISJ. Am primit până acum mai multe întâmpinări prin care încearcă să justifice dezacordul. La rândul meu, am trimis instanţei răspuns la intampinări lor . Cineva m-a sfătuit să nu mai răspund la ultima întâmpinare pentru că ei nu încearcă decât să tragă de timp. Ce se va intâmpla dacă nu merg mai departe?Vor stabili un termen în instantă?Menţionez că procesul a început din octombrie 2013.

Răspuns la discuția tatal-concediu obligatoriu o luna
Multumesc!
In 17 martie 2013 am nascut si pana pe 05 iulie 2013 am fost in concediu medical, apoi am intrat in ccc, optand pentru a doua varianta (doi ani). As dori sa ma intorc la serviciu incepand cu 1 iulie 2014, dar nu vreau ca tatal sa intre in acea luna de concediu. Ce se va intampla?Voi primi stimulentul pana la 1 an si 11 luni ale copilului, iar in ultima luna, nu?Sau ...