avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate simovi27

Activitate simovi27

Discuție Prima Craciun
Buna ziua,
In ce conditii poate angajatorul sa nu mai acorde prima de craciun, tinand cont ca aceasta este prevazuta explicit in CCM ?
Multumesc.
Procedura plata despagubiri
Bună ziua. Recent am pierdut un proces civil și trebuie sa achit unei persoane o suma de bani. Care este procedura, deoarece nu vreau sa ajung la executare? Aștept o solicitare de la persoana respectiva? Ii trimit eu ceva ca să îmi spune cum ii trimit banii? În cât timp trebuie sa achit ca să nu ajung la procedura de executare? Mulțumesc.
Buna ziua,
Este normal sau legal ca grefierul sa fie ruda cu avocatul uneia dintre parti ?
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.
Declaratia poate fi data si in scris si trimisa companiei prin posta sau curier, sau chiar dusa de cineva ...sau cum ?
Nu cred ca exista vreo prevedere care sa oblige angajatul sa se deplaseze la sediul firmei fiind in concediu medical .
O videoconferinta (skype) nu constituie declaratie ?
Un agajat a suferit un accident la locul de munca rezultand o mana rupta si incapacitate temporara de munca.
Angajatorul a declansat o ancheta interna si face presiuni pentru prezentarea respectivului angajat aflat in concediu medical la companie pentru a i se lua o declaratie.
Angajatorul invoca Legea 319/2006 art. 27 coroborat cu art 29.
Tinand cont ca angajatul este in concediu medical, sub influenta analgezicelor si calmantelor exista vreo prevedere sau lege care sa-l oblige sa se prezinte la firma pentru declaratie sau exista si alte modalitati ?
Cum ar trebui sa procedeze angajatul ?
Multumesc.
Multumesc
Multumesc pentru raspuns.
Ca "stare de pandemie" va referiti la stare de urgenta ?
O zi buna.
Multumesc pentru raspuns.
In alta ordine de idei, desfacerea disciplinara a contractului de munca reprezinta o urgenta, tinand cont ca e vorba de dreptul la munca, un drept fundamental ?
O zi buna ?
Buna ziua,
Am fost sanctionat disciplinar si doresc sa contest respectiva sanctiune in instanta.
Se lucreaza in aceasta perioada in domeniu ? Ce se intampla cu termenul de atacare de 30 zile ?
Multumesc.
Discuție Somaj
Buna,
Am contribuit mai bine de 25 de ani la somaj, fiind angajat.
Mi s-a desfacut contractul de munca disciplinar, fapt pentru care am actionat in justitie. dar asta e alta discutie.
In aceasta perioada, care sunt masurile de protectie sociala pe care mi le asigura statul tinand cont ca procesul va dura aprox. 2 ani ?
Evident ca imi caut loc de munca, dar in aceasta perioada sansele sunt mici. Ma protejeaza statul cumva, tinand cont ca am cotizat mai mult de 25 de ani ?
Multumesc.