avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate literal

Activitate literal

Daca am efectuat o achizitie intracomunitara si pe document scrie vanzari in numerar(in germana Barverkauf) in loc de factura dar e trecut RO SI Documentul are si TVA 0% poate fi considerata achizitie intracomunitara ?
Discuție Taxa TVR
Persoanele juridice care nu au incheiate contracte de furnizare a energiei electrice
cu mandatarii Societatii Romane de Televiziune au obligatia de a achita taxa tv de 50 Lei?
Un contribuabil mijlociu care are o cifra de afaceri de 2500000 si 2 salariati la sfarsitul anului 2015 se incadreaza la microentitati sau la entitati mici?
Instiintarea de plata conform contractului de mandat dar care nu are valoare contabila poate genera penalizari?
TEZA 1 plangere penala formulata de angajator impotriva salariatului?
Da ,dar termenul de 45 zile a trecut de la publicarea deciziei CCR 279/2015,deci in concluzie acest articol si a incetat efectele juridice?
Va rog sa mi spuneti daca Parlamentul sau Guvernul, au pus de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei si daca nu articolul 52 alin 1 lit b s a abrogat sau care ar fi forma finala?
Multumesc
si in cazul in care salariatul nu se prezinta la serviciu si il pontez nemotivat trebui sa transmit in revisal suspendare pe baza de absente nemotivate si cat timp pot sa l tin suspendat pe baza de absente ?
iar in cazul in care comunicarea catre salariat pentru incetarea suspendarii conform deciziei CCR /17.06.2015 nu ajunge la el cum procedez?
totusi daca incetarea suspendarii si incetare CIM are loc in aceiasi zi mai fac si majorare de salariu la minim pe economie si daca da o fac in aceiasi zi cu data incetarii suspendarii si cu data incetarii CIM ?
si daca eu le fac fac incetarea suspendarii in baza deciziei CCR 279 si apoi incetarea CIM nu ar avea influenta asupra procesului?
Multumesc