avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate giglesionut

Activitate giglesionut

Discuție fond funciar
am solicitat in baza legii247/2005 reconstituirea dreptului de proprietate pentru o suprafata de teren cu vegetatie forestiera. colile din cartea funciara privitoare la terenul respectiv. nu se mai gasesc. Judecatorul mi-a cerut martori-vecinii terenului solicitat. Cum pot reusi sa dovedesc suprafata solictata a-mi fi restituita?
am mostenit de la tatal meu un teren pentru care acesta incheiase antecontract de vanzare-cumparare anterior cu un tert. cumparatorul a obtinut hotarare judecatoreasca care tine loc de act autentic pentru antecontract. succesiunea s-a dezbatut ulterior sentintei mentionate si mi-am intabulat dreptul de proprietate cu titlu de drept de mostenire. Cumparatorul a introdus actiune in revendicare impotriva mea si in timpul procesului am vandut imobilul copiilor mei.
acum se solicita nulitatea absoluta a contractului de vanzare pentru cauza ilicita.
daca nu s-a solicitat constatarea nulitarii certificatului meu de mostenitor se poate admite actiunea si se poate dispune radierea dreptului de proprietate si intabularea sentintei favorabile cumparatorului?
multumesc
am devenit asociat unic si administrator al unui srl iar in aceeasi zi am dat procura notariala fostului asociat unic si administrator prin care acesta avea puteri depline in reprezentarea societatii.
societatea a intrat in faliment iar acum s-a solicitat angajarea raspunderii organelor de conducere-in speta eu. toate contractele au fost semnate de cel pe care l-am desemnat ca administrator.
am vreo sansa sa determin angajarea raspunderii sale exclusive?
am introdus cerere de deschidere a procedurii insolventei impotriva unui srl iar inainte de al doilea termen de judecata am descoperit ca societatea debitoare este dizolvata la cererea orc pentru nedepunerea situatiilor financiare. mai pot continua procedura de insolventa?
multumesc
m-am autosuspendat pe 6 luni (in 2004-2005 ) din functie iar la expirarea lor am solicitat reincadrarea (nu in scris). am fost plimbat vreo 6 luni degeaba si mi s-a promis ca voi fi reincadrat. ulterior am depus in scris cererea de reincadrare. ce trebuie sa fac?
la acel moment legea 188/1999 nu prevedea expres ca cererea de reincadrare trebuie facuta in scris. am vreo sansa?
multumesc
am infiintat un srl si am inceput sa import cafea din ungaria. zilele trecute am depus la finante dosarul de autorizare import produs accizabil si am aflat ca am desfasurat ilegal activitatea comerciala pana la acest moment. doresc sa platesc toata acciza datorata statului. care ar fi modalitatea in care as putea "acoperi" neinregistrarea in termen ca platitor de accize?
fapta e contraventie/infractiune?
Discuție dizolvare srl
am urmatoarea problema: un dosar de dizolvare pentru nedepunere situatii financiare respins intrucat am depus bilantul iar cererea a ramas fara obiect. (sentinta irevocabila la 23.11.2006);
ulterior registrul comertului face din nou cerere de dizolvare pentru acelasi motiv (cerere despre care nu am stiut) si se admite cererea pronuntandu-se dizolvarea.
ce pot face?
mul;tumesc