avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Activitate RAMONAROMAN

Activitate RAMONAROMAN

Discuție numire curator
Mama a obtinut pentru fiica sa o sentinta civila de punere sub interdictie si, totodata, numirea mamei in calitate de curator special, pana la ramanerea definitiva a hotararii de punere sub interdictie. Calitatea mamei de curator trebuie sa existe si dupa ramanerea definitiva a hotararii de punere sub interdictie, insa in ce temei legal, avand in vedere ca, art. 178 lit. a) si b) NCP se refera la persoane bolnave, insa capabile.
Conform art. 32 si 33 din legea 290/2004, actualizata in 2014, formulati o cerere la unitatea de politie care a eliberat cazierul in vederea rectificarii datelor inscrise in acesta. Anexati la cerere hotararea instantei. Cererea nu se timbreaza.Daca raspunsul unitatii de politie este negativ, in sensul ca va respinge cererea, va adresati instantei de judecata cu o contestatie avand ca obiect "rectificare cazier", in termen de 30 de zile de la comunicarea raspunsului negativ. Contestatia este scutita de taxa de timbru.
Răspuns la discuția recuperare boxa
Regia autonoma care, in prezent, este desfiintata, a vandut atat apartamentul meu, cat si pe cel al vecinului unor cumparatori care le-au revandut la randul lor si, in final acum suntem proprietari eu si vecinul. Intr-adevar, aceasta regie autonoma a vandut mai intai imobilul in care locuiesc eu, apoi pe cel in care locueste vecinul meu.Acum incerc sa aflu ce vecini folosesc boxe si nu le au inscrise in contract. Multumesc tuturor pt orice idee..
Răspuns la discuția recuperare boxa
Administratia locala, desi sesizata, m-a indrumat la instanta. Cred ca, posibilitatea ar fi sa ma indrept impotriva vanzatorului pt evictiune, in sensul de a-mi restitui c/valoarea boxei plus dobanda legala, iar administratia locala sa-mi reduca suprafata din evidente, raportat la care platesc impozitul. Problema este ca, intervine prescriptia pt o perioada mai mare de 3 ani.
Discuție recuperare boxa
am cumparat un apartament in anul 2006, cu dependinte, balcon si boxa. Vanzatorul mi-a aratat care este boxa cumparata, insa mi-a preciazat ca, nu o poate deschide deoarece nu are cheile asupra sa. Acum m-am interesat si vecinul care foloseste boxa respectiva are si el inscris in contractul sau de cumparare a apartamentului, o boxa. Ma pot indrepta in instanta impotriva vanzatorului? Ce obiect va avea litigiul?