avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate inam

Activitate inam

Răspuns la discuția deces asociat

Buna GbrielaA,

In actul constitutiv nu s-a prevazut ce se intampla in caz de deces. In actul constitutiv se prevede un drept de preemptiune al celorlalti asociati dar numai in cazul transmisiunii prin vanzare a partilor sociale. nu se prevede nimic nici in actele aditionale care au modificat actul constitutiv.

Copii au 10 si respectiv 4.

O zi buna,
inam
Răspuns la discuția deces asociat
Stimati Domni,
Cu aceeasi situatie ma confrunt si eu.
E vorba de un SRL care a avut 3 asociati. doi dintre ei erau sot si sotie. Sotul a decedat.

Deoarece in actul constitutiv este prevazut un drept de preemptiune asupra partilor sociale , dar numai in cazul vanzarii, eu inteleg ca in aceasta situatie sotia si cei doi copii minori ai decedatului, vor mosteni partile detinute de decedat.

Sotia fiind si ea asociat , mai trebuie sa dea declaratia ca intruneste conditiile acestei calitati?
Ce se intampla cu acea declaratie in cazul copiilor (care sunt minori).
In registrul actionarilor cine e trecut ca asociat in acest caz?

Va multumesc

Răspuns la discuția se cauta consilier juridic
Stimati Domni,
Mai este valabil anuntul Dumneavoastra?

As fi vrut sa-mi trimit si eu CV-ul, dar de abia azi,24.02.2005 am gasit anuntul. craciunmarilena@yahoo.com
cumva te intereseaza garantiile bancare de buna executie pentru contracte de furniz. produse ?
Daca de ai doua posibilitati, chiar trei .
1.scrisoare bancara;
2.plata prin OP in contul benef.
3.Plata numerar la casieria benef.
Discuție Clauze CIM
CM prevede pentru clauza de neconcurenta o indemnizatie de cel putin 25% din salariu , pentru angajat .
Intrebari :
1.indemnizatia se calculeaza in functie de sal. brut ?
2. indemnizatia se acorda si in cazul celorlalte clauze prevazute de CIM :mobilitate , confidentialitate etc...?

Efectele clauzei de neconcurenta se pot produce pe o durata mai lunga de 6 luni , respectiv 2 ani dupa incetarea CIM,in cazul in care partile sunt de acord cu prelungirea efectelor?

Va multumesc!


Răspuns la discuția plata prin compensare
Banca detine un formular de Compensare pe care firmele ar putea sa-l completeze .
Răspuns la discuția taxe vamale
Buna ,
Vezi Tariful vamal de import al Romaniei pt taxe vamale iar despre accize cred ca gasesti in noul cod fiscal.
Succes
Răspuns la discuția REVOCAREA DONATIEI INTRE SOTI
Complicata treaba!
C.Civil spune ca Donatiile facute intre soti in timpul casatoriei sunt revocabile(art.937).
Deci in principiu se poate revoca o astfel de donatie.
In rest, impartirea bunurilor intre ei , se va face conform regulilor de la partaj.
O regula este ca impartirea bunurilor Comune( dobandite in timul casatoriei) se face in functie de contributia materiala a fiecarui sot la dobandirea acestora.
Răspuns la discuția litigiu, factura proforma
Buna,

Din cate stiu eu, proforma are rolul de a informa clientul de valoarea bunurilor /prestarii serviciilor, deci nu obliga clientul sa plateasca in avans.

Ceea ce obliga clientul sa plateasca in avans, este intelegerea dintre voi. In cazul in care plateste, proforma tine loc de factura pana aceasta din urma este emisa. Numai factura are valoare in contabilitate.

Daca nu a-ti incheiat un acord scris, nu prea ai ce-i face.

Astept si eu alte pareri.