avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters324705

Activitate ContSters324705

Discuție acte succesiune
sunt mostenitoarea unei garsoniere din Drumul Taberei dupa matusa si respectiv fiica acesteia (ambele necasatorite la data decesului), si desi ma aflu in posesia tuturor documentelor solicitate ptr deschiderea succesiunii, notara imi cere relatii, citez
- certificat deces tata
- certificat deces toti cei patru bunici

cum sa am eu relatii despre bunicii verisoarei, implicit socrii matusii mele; eu aveam varsta de 9 ani la data divortului matusii de fostul sot, locuiam la sute de km departare, cum poate sa mi ceara asa ceva? este legal? eu personal, ma indoiesc, si mai ales ca ar avea vreo relevanta
poate cineva sa ma sfatuiasca in acest sens? mai ales din punct de vedere legal cat si logic
@Elga, multumesc pentru obiectivitate; ceea ce trebuie sa fac este sa obtin contul asociatiei de trei lulele trei surcele, pe care ambii refuza sa mi-l dea din motive pe care le stiu doar acesti doi parteneri in marsavie, respectiva presedinta si ginerele ei administratorul penal
mai adaug ca ulterior abuzurilor (atat verbale cat si financiare) insotite si de minciuni sfruntate doresc sa ies cu totul din aceasta asociatie si implicit vreau sa aflu daca este posibil, sunt aproape total independenta (mai ramane sa ma debransez de la gaz) ce-ar mai ramane de facut ? (cheltuieli de tip gunoi, om de servici? care oricum nu-si face datoria, curtea interioara fiind vesnic mizerabila, dar este "pila" administratorului) ca sa ma descotoresesc de administrator si presedinta din iad
ulterior injuriilor aduse de administratorul cladirii, am mers la primarie la dept aferent pentru a gasi o solutie de-a evita orice contact cu acesta (cu administratorul) mi s-a spus ca pot plati prin contul bancar al asociatiei de proprietari, DAR presedinta asociatiei (mentionez ca este soacra administratorului si ambii actioneaza impreuna in toate marsaviile lor) imi spune ca NU are contul IBAN si ca administratorul il are, ieri i-am spus administratorului sa-mi dea contul IBAN deoarece doresc sa continui plata intretinerii prin intermediul bancii, si astfel sa evit orice consum nervos si sa ma apar de injuriile acestuia, DAR mi-a raspuns ca nu-l are si ca presedinta il are si ca va sterge pe jos cu mine (iar!! inca o alta injurie de care ma puteam lipsi), cei doi tin pisica de coada si-o arunca unul in ograda altuia facand din mine minge de baschet; ce pot sa fac ca sa obtin acest cont si sa "scap" de cei doi care au un comportament dictatorial in cladire. am apelat la o avocata din cladire (care a fost sau inca este cenzor) si mi-a spus ca poate nu-l au!! eu consider ca au obligatia de-a avea un cont odata formata legal asociatia, care oricum o vad ca ilegala datorita nenumaratelor abuzuri, foarte multe de enumerat aici.
PROBLEMA CU ADMINSTRATORUL CLADIRII este intrebarea initiala si la injuriile acestuia la adresa mea; am dat inca o data explicatie in penultimul mesaj, dar inutil din ceea ce rezulta
@adriantot,
mersi de raspuns, m-am adresat politiei si-am primit raspuns sa ma adresez instantei de judecata
nimeni nu mi-a raspuns la obiectul intrebarii initiale, ynocentta a speculat cum ca nu apare c-ar fi vina exclusiva a administratorului sa ma injure; cum am afirmat cu sinceritate n-am facut nimic sa determin un astfel de comportament, mai mult o persoana fara stapanire de sine nu are ce cauta intr-un astfel de post de pe urma caruia mai realizeaza si venituri de pe urma mea, consider atata timp cat tratez pe oricine civilizat ca am dreptul la acelasi tratament,

am mers la primarie la comp. asociatiile de proprietari unde am intalnit solutia, si aceea de-a lua contul iban al asociatiei si plati in cont ca sa nu mai fiu subiectata la insultele acestuia, care din spusele unui prieten are ciuda pe mine din motive proprii (i-am mai facut o sesizare de frauda la politie cu ani in urma, care iar n-a ajuns la nici un rezultat, din motiv ca politistul cui i s-a alocat "lucrarea " mi-a afirmat ca si administratorul lui il fura pe el, asta a fost raspunsul, si n-a facut nici o demers prevazut legal timp de 6 luni, dupa care mi-am retras plangerea cand am vazut ca n-am cu cine, si ca-a total singura in lupta asta) sper c-am furnizat date care clarifica problema
da, mai sunt cel putin inca 2 persoane in relatii conflictuale cu acesta. si l-am sunat in legatura cu apartamentul unei persoane defuncte din cladire ca sa-i cer o lamurire legata de situatia acestui apartament deoarece ma confrunt personal cu o situatie, mai precis garsoniera matusii mele este ocupata abuziv de femeia de servici si fiul (de vreo 40 si de ani) al acesteia, si doream sa aflu care-i raspunderea asociatiei de proprietari intr-un astfel de caz, adica poate asociatia sa le "permita" locuirea acestora in garsoniera asupra careia n-au nici un drept, si a carui mostenitoare sunt eu, dar n-am efectuat succesiunea si asta din motiv ca sunt din timisoara si trebuie sa pun pe rol succesiunea in bucuresti, si pana acum persoanele care desi au intrat abuziv se afla in posesia actelor de proprietate ale matusii mele, ma santajeaza si imi cer suma de 15 milioane vechi ca sa mi le dea. desi locuiesc abuziv si fara nici o chirie, nici nu achita intretinerea la bloc unde s-a acumulat o datorie de 1700 lei imi spune administratorul din bucuresti (drumul taberei), eu n-am idee unde vor duce toate astea, se pare ca administratorul din bucuresti joaca in echipa lor (a femeii de servici ca-mi spune sa dau curs santajului si sa-i dau suma care mi-o cer, din care pretinde c-a facut parastas de 5 milioane, fapt care-i o minciuna din cale afara); dar apelul meu mi-a fost intampinat cu o ploaie de injuraturi, desi era 9 seara (deci o ora acceptabila) n-am facut nimic care sa genereze un astfel de comportament si-am inchis telefonul. deci dna. Ynocenta ce ma sfatuiti?
de cate ori sun administratorul cladirii sunt injurata de acesta fara nici un motiv,
si mai ales sunt injurata in nenumerate randuri telefonic. am incercat sa
contactez presedinta cladirii (soacra acestui administrator) si i-am cerut
convocarea adunarii generale si schimbarea din functie cu efect imediat
a acestui ordinar. rog sfaturi aditionale de-a ma feri de astfel de comportament
nejustificat din partea unei persoane cu care nu doresc in nici un fel sa am
de-a face, multumesc anticipat carora vor binevoi a-mi acorda asistenta
in acest sens.
Răspuns la discuția depistare verisoara primara
@pusa2mimi, mersi de raspuns, dar stiu doar numele de fata al mamei ei (sora mamei mele), nu-mi amintesc numele verisoarei de fata si dupa sot nici atat.
dar cf metodologiei de citare in caz de succesiune, nu notarul care-mi "cere" s-o gasesc, trebuie cf legii sa se ocupe de aceasta? cu atat mai mult cu cat ambele (si notara asta tampita si verisoara, pe care nici macar nu doresc s-o vad in ochii mei) locuiesc in bucuresti
citez mai jos din metodologia notarilor

Art. 3

În scopul obţinerii unor date şi informaţii privind domiciliul părţilor sau, după caz, al succesibililor/moştenitorilor, necesare pentru realizarea procedurii de comunicare a citaţiilor şi altor acte de procedură, notarii publici au acces la bazele de date electronice sau la alte sisteme de informare deţinute de autorităţi şi instituţii publice, cărora, după încheierea unor protocoale în temeiul art. 81 din Legea notarilor publici şi a activităţii notariale nr. 36/1995, republicată, cu modificările ulterioare, le va reveni în acest sens obligaţia corelativă.
Răspuns la discuția depistare verisoara primara
@marius33, mersi de raspuns, situatia este ca nu sunt din Bucuresti; un notar n-ar putea face adresa ptr uz oficial la prin starea civila de la Primaria sector 1?? (ca sa aflu cu cine s-a casatorit, numele de familie si implicit unde locuieste), trebuie neaparat sa apelez la detectiv particular? am o retincenta maxima de-a aborda o astfel de cale si notara la care am apelat in Bucuresti imi spune s-o caut eu ei eu nu stiu cum, n-are dram de bunavointa sau chiar se rezuma la profesionalism as spune si mai are o atitudine de parca mi-ar fi dusman si-ar actiona contra drepturilor mele :(