avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1714 soluții astăzi
Forum Activitate theeyebt

Activitate theeyebt

nu se poate face intelegere de plata a sumei prejudiciata printr-un notariat?
Eu vreau sa achit prejudiciul cauzat firmei dar nu cred ca reusesc in 9 luni, dar daca fac o intelegere de plata la notariat cu firma la care am lucrat ca le achit prejudiciul intr-un an?
Ce sanse as avea sa primesc cu suspendare? daca nu am avut nici o abatere pana acum?
Buna seara. Va scriu ca am ceva probleme la firma la care am lucrat, cat timp am fost angajat la ei timp de 4 luni am sustras niste bani necuveniti, adica pe chitantele care le taiam la client sciam o suma si pe chitanta rosie care o predam la firma cu tot cu bani alta suma valoare este in jur de 10.000 ron, din cate am inteles de la niste amici (tot agenti de vanzari) unii clienti au fost chemati la politie pentru declaratii si le-au cerut copii dupa facturi si chitante. Acasa nu am primit nici o instiintare ca as fi cercetat, dar in cazul in care voi fi cercetat sau chemat la politie pentru declaratii imi asum fapta si voi recunoaste tot ce am facut, vreau sa va intreb ce pedeapsa risc? mentionez ca nu am antecedente si prejudiciul nu a fost recuperat
Răspuns la discuția 2 propiri de acelasi executor
am intrebat la firma si mia zis ca au retinut 30% si ca este doar de o propire, si ca restul banulor au virat pe card dar la banca cand am fost sa scot miau zis ca e contul blocat si ca imi poate da suma de pe card mai putin cu 30 %
Buna ziua !
Am o intrebare cat la suta din salar poate un executor sa imi opreasca din cate stiu eu 30 % sau maixim 50 %?
Acum 20 de zile am primit notificare de la banca ca conturile mele au fost blocate de catre executor. In acelasi timp am primit instiintare de la firma ca mia venit retinere de 30%. OK am zis sa imi opreasca 30% dar firma imi vireaza salarul pe card, si firma imi da mai putini bani cu 30% dar cand intra in cont si ma duc la ghiseu sa scot banii nu mii da pe toti din 485.33 ron diferenta de salar am putut scoate 270 ron. De ce ??? din moment ce mia oprit din salar de ce sa imi opreasca si din cont?????
Buna seara.
Am o prietena care este din Moldova este maritata si are 2 copii cu cetatenie romana. Ea este in romania si sotul ei nu ia facut cetatenie romana, ei sunt separati acum, el in Italia ea in Romania, locuieste in chirie, pana acum o saptamana a lucrat la o firma, din cauza sotului a dato afara si nu mai are loc de munca (a sunat sotul la patron si nu stiu ce naiba ia spus), inca n u ai dat divort dar urmeaza. Vreau sa va intreb ce sanse are sa fie expulzata inapoi in moldova? daca ea castiga custodia unui copil o poate expulza? copii au cetatenie romana