avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate iancupaul

Activitate iancupaul

Buna dimineata. Cum as putea anula un act de vanzare cumparare facut intre tatal meu si una dintre surori si sotul ei. Daca merg in instanta pot sa deschid proces in bucuresti actul fiind facut in constanta. A vandut un apartament cu 3 camere in zona centrala constanta cu 20.000.000 rol in 1998, cu drept de habitatie viagera. Cat ar costa taxa de timbru pentru proces. va multumesc.
Discuție succesiune
Daca sora mea vitrega a deschis succesiunea, eu sunt obligat sa ma inscriu la succesiune? Ce termen am sa ma inscriu la succesiune?Va multumesc.
Discuție succesiune
Buna ziua. Cum pot afla cati bani avea tatal meu in cont la data decesului, avand in vedere ca sora mea vitrega era imputernicita sa scoata bani si nu vrea sa puna banii la masa succesorala. Multumesc.
Cum pot afla ce proprietati detine tatal meu in mai multe localitati din tara si care a decedat de curand.
Buna ziua,
am si eu o problema cu care ma confrunt de multa vreme; Incerc sa inscriu proprietatea in cartea funciara si sa obtin intabularea. Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara Bucuresti (OCPI Bucuresti) nu vor sa recunoasca certificatul de mostenitor ca fiind act de proprietate, pentru a-mi elibera actele de carte funciara. Eu m-am nascut la aceasta adresa in anul 1947, am fost crescut de bunicii materni, deoarece mama a decedat in 1949 si nemaiavand frati sunt unicul mostenitor. Detin un certificat de mostenitor si desi am cautat la Arhivele Nationale actul de proprietate cu care a fost cumparat terenul de catre bunicii mei, nu l-am gasit. Primaria sectorului 5, de care apartin, nu are Comisie Locala de Fond Funciar. Am incercat sa obtin titlul de proprietate, in baza certificatului de mostenitor, actionand in instanta Ministerul Finantelor, dar raspunsul a fost ca nu este de competenta acestei institutii. Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa mai fac, deoarece am pierdut si bani si timp, judecandu-ma cu cine nu trebuia.
Va multumesc.