Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare certificat de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare certificat de vanzare cumparare

Buna dimineata. Cum as putea anula un act de vanzare cumparare facut intre tatal meu si una dintre surori si sotul ei. Daca merg in instanta pot sa deschid proces in bucuresti actul fiind facut in constanta. A vandut un apartament cu 3 camere in zona centrala constanta cu 20.000.000 rol in 1998, cu drept de habitatie viagera. Cat ar costa taxa de timbru pentru proces. va multumesc.
Nu aveti sanse de castig. Fiecare este liber sa faca orice doreste cu averea lui. in plus dreptul de actiune s-a prescris in 3 ani de la vanzare.
Depinde de multe, daca traieste tatal, daca pretul chiar s-a platit etc. Nu cred ca Bucuresti ar fi instanta competenta, iar taxa de timbru depinde de valoarea de impunere a bunului.