avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate lsp

Activitate lsp

Buna ziua,
Am achizitionat un loc de parcare imobil nou, direct de la dezvoltator.
Adresa din CI este in alt judet, locul de parcare in Bucuresti.
1.Trebuie declarat la DITL?
2.Unde trebuie: judet CI sau judet loc parcare?
Multumesc!
Buna ziua!
Am achizitionat un apartament, insa nu voi locui o perioda de cateva luni.
Administratora blocului sustine ca trebuie sa declar si sa platesc pentru nr de persoane care vor locui (ex. 3 persoane).
In actualul bloc, se declara 1 persoana daca nu locuieste nimeni.
Exista vreo prevedere legala care justifica solicitarea administratorei?
Multumesc!
Buna ziua,

Sunt in curs de achizitiona un apartament nou, direct de la dezvoltator. M-am lovit de problema tva-ului.
Sunt la prima proprietate, apartamentul are 68 mp utili, pretul stabilit in promisiunea de vanzare cumparare (semnata in urma cu apr. 2 ani) este de 94.000 euro+tva 5%.
Dezvoltatorul ne-a informat ca trebuie sa achitam tva 19% pentru ca depasim pretul de 450.000 lei conform legii.
Banca ne-a informat ca tva-ul este 5% conform promisiune din motivele: proprietate mai mica de 120 mp si sunt la prima proprietate.
Care este valoarea tva-ului in cazul in care pretul depaseste 450.000 lei?

Multumesc mult!
Discuție Resedinta
Buna ziua,
Cum pot demonstra ca am avut resedinta in ultimul an la o anumita adresa?Mentionez ca CI detine adresa la care am locuit in aceasta perioada,din aprilie 2018.
Multumesc!
Discuție voucher materna
Buna ziua,
Doresc sa accesez un voucher materna pentru investigatii sarcina acordat de Primaria Mun. Bucuresti. Printre documentele obligatorii se mentioneaza: "Voucher-ul Materna Bucuresti se acordă oricărei femei cu vârsta de peste 18 ani, cu domiciliul stabil în București sau viză de reședință, de cel puțin 6 luni pe raza Capitalei, la data depunerii cererii, după săptămâna a 10 – a de sarcină.
– copie după C.I. a femeii gravide. În cazul vizei de reședință, copia se face și după verso-ul cărții de identitate."
Problema: detin CI cu domiciliul in Bucuresti incepand cu 27.04.2018, insa locuiesc in Bucuresti de 10 ani, am serviciul aici.
Intrebarea: Cum pot dovedi ca am domiciliul in Bucuresti in ultimele 6 luni?
Mentionez ca nu am un contract de chirie unde locuiesc.
Multumesc!
Buna ziua,

Persoana decedata din familie a beneficiat de o pensie de handicap.Avea domiciului in Macin (apartinand de Tulcea). Singura persoana care ar putea sa solicite ajutorul de inmormantare este mama decedatei - pensionara, locuieste in Braila. Intrucat de la casa de pensii Tulcea mi s-a spus ca nu primesc ajutor persoanele care au avut pensie de handicap, intrebarea mea este:
poate sa solicite mama decedatei (pensionara) ajutorul de inmormantare la casa de pensii Braila pentru fiica decedata (pensionara)?

Multumesc anticipat,