avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate Miha284

Activitate Miha284

Eu lucrez intr-o sapt Marti-Miercuri cate 10 ore, Sam-Dum cate 12 ore iar in urmatoarea sapt. doar Joi-Vineri cate 10 ore. Eu mi-am luat 4 zile de concediu in sapt in care lucram 4 zile...angajatorul mi-a spus ca pe hartie imi trebuie minim 10 zile si ca oricum nu pot sa imi iau concediu doar pe tura mea, ca mi se calculeaza concediu si pe zilele cand eu defapt sunt libera oricum. Care este realitatea?
Revin cu o intrebare...angajatorul la care sunt detasata nu vrea sa ma lase sa plec inainte de terminarea detasarii, in acest caz poate angajatorul de la care sunt detasata sa faca o adresa prin care sa anunte ca doreste incetarea detasarii inainte de data stabilita (31.12.2016)? Si daca da, atunci poate inceta detasarea oricand, la cerere, fara sa le las vreun "preaviz". Mentionez ca angajatorul de la care sunt detasata este dispus sa faca cererea de revenire pe post(incetare a detasarii) fara nici o problema.
Poate ma repet cu intrebarile, dar actuala conducere de unde sunt detasata foloseste intimidari si presiuni, de aceea vreau sa fac legal tot, fara sa fac vreo greseala.
Va multumesc!
Buna ziua,
Sunt detasata pana in data de 31.12.2016. Pot inceta detasarea la orice data, inainte de termen? (angajatorul de la care sunt detasata este de acord). Ce trebuie sa fac? Mentionez ca angajatorul la care sunt detasata a intrat in conflict cu mine, trecand la amenintari, intimidare si neaprobare cerere de concediu fara plata. Face angajatorul de la care sunt detasata o decizie de incetare a detasarii, incepand de exemplu cu data de 12.10.2016? Pot in aceeasi zi, sa incetez detasarea, sa inceteze CIM-ul de comun acord cu angajatorul principal si sa ma angajez in alta parte.
Va multumesc!
Buna ziua,
Sunt detasata de la o Asociate ONG(privat), unde am CIM, la un Club Sportiv(stat).Detasarea se face tot la 6 luni.Cand se termina cele 6 luni, daca nu vreau sa mai raman la Club, trebuie sa anunt cu preaviz sau pot pur si simplu sa plec, anuntand verbal.
Răspuns la discuția Terminare CCC si reangajare
Dupa cateva ore la telefon am reusit sa aflu ca firma este inchisa. Am verificat si la Registrul comertului.Prin urmare, eu inteleg ca daca firma este inchisa, nici eu nu mai am vreo obligatie contractuala fata de ei dar nici nu mai imi primesc dreptul din perioada C.prenatal? (sa ma corectati daca nu este asa).
In acest caz se schimba problema...este un post de instructor sportiv in sistemul bugetar, in cadrul unui club sportiv, dar se poate veni doar prin detasare. Directorul clubului spune ca pot sa ma angajez in mediul privat pe un post similar si apoi sa faca detasare pe postul clubului. Se poate face astfel de transfer privat-stat??
Daca da? Cum procedez ca sa primesc stimulentul de insertie?Unde depun cererea si cand? Inainte de a face angajarea sau imediat dupa angajare?
Ce noroc avem cu consilierea dumneavoastra!
Va multumesc!
Răspuns la discuția Terminare CCC si reangajare
Angajarea a fost cu C.i.m. temporar din data de 02.10.2012 pana in 02.10.2013.
Am anuntat firma in scris de starea de graviditate, in data de 07.03.2013.
Am intrat in prenatal cu perioada maxima de zile,nu stiu exact data, dar in luna 06.2013.
Am nascut in 31.08.2013.
Am fost la firma pt adeverinte, moment in care mi-au spus ca firma este in insolventa si ei nu pot sa imi plateasca prenatalul, avand conturile blocate de FISC, dar ca sunt obligati sa imi prelungeasca CIM, cu un act aditional tot temporar din data de 03.10.2013 pana in 03.10.2014.
Concediul de lauzie a fost pana in data de 13.10.2013 (42 de zile).
I-am anuntat in scris ca doresc sa stau in CCC pe o perioada de un an de zile, iar din data de 14.10.2013 m-au anunta ca se suspenda CIM pt CCC si ca anunta la ITM.
Am tot sunat, iar azi cand am sunat iar mi-au spus ca firma este deja inchisa. Eu nu am fost anuntata deloc.
Intrebari :
Eu ca si salariat nu am prioritate in mi se plati concediul prenatal, pe care nu mi l-au platit motivand insolventa?
Cu ce acte?Unde? La cine? trebuie sa ma duc ca sa imi primesc drepturile restante? Le mai primesc?
Unde pot afla starea firmei?
Mai sunt legata in situatia de fata de acesata firma? Acel act aditional de prelungire a CIM mai este valabil, daca firma este inchisa?
Daca mai sunt legata prin lege de acesata firma, cum procedez ca sa ma angajez la alta firma si sa nu pierd stimulentul de insertie?
Va multumesc!
Buna ziua,
Firma la care lucram, in perioada C.prenatal a intrat in insolventa cu conturile blocate de FISC si mi-au spus ca nu pot sa imi plateasca prenatalul,fiind singura angajata care au lasat-o pe aceea firma datorita faptului ca eram in concediu.Cred ca legea i-a obligat sa imi prelungeasca contractul (era pe perioada limitata)...eu am optat sa stau in CCC un an de zile,an care se implineste septembrie. Am posibilitatea angajarii pe un post,pe domeniul meu...doar ca nu stiu cum pot proceda,avand inca 2 luni din concediu stiu ca pot primi stimulentul de insertie.
Firma de la care sunt in CCC, are obiectul muncii plasare personal in strainatate...eu am posibilitatea sa ma angajez pe post la stat (instructor sportiv), dar trebuie sa vin prin detasare.Nu stiu cum sa procedez...trebuie sa ma reangajeze aceasta firma sau pot pur si simplu sa ma angajez in alta parte?am drept la stimulent de insertie sau nu? Va rog sa imi spuneti care este procedura legala...pot folosi ratiunea legala, ca sa pot parasi aceasta firma, invocand faptul ca nu si-au achitat obligatiile salariale pe perioada c.prenatal?
Va multumesc!