avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate bastettgv

Activitate bastettgv

pe 02/12 trebuie sa ma prezint la noul loc de munca ; daca angajatorul vrea sa respect cele 20 zile de preaviz pot ca de pe data de 02/12 sa nu ma mai prezint la vechiul loc de munca?!? stiu ca aceasta actiune a mea va atrage desfacerea contractului disciplinar ; daca nu ma prezint la noul loc de munca pe 02/12 risca sa-l pierd (numirea la noul loc de munca se face pe data de 02/12) ; in revisal de pe data de 02/12 voi figura cu absenta nemotivata ; in acest caz pot fi numita la noul post/noul loc de munca in functie?!? VA MULTUMESC
Buna ziua
Am solicit pe 11/11/2016 ca pe data de 30/11/2016 sa incetez activitatea conform art. 55, lit. b din Codul Muncii. Rezolutia directorului este "DA ; CU PREAVIZ 20 ZILE ; CONFORM LEGII". Pot pleca pe 30/11/2016 fara probleme sau trebuie sa respect preavizul de 20 zile???
VA MULTUMESC
Buna ziua. Daca azi imi dau demisia din functie este nevoie sa stau cele 20 zile lucratoare de preaviz?!? In contractul individual de munca sunt trecute 15 zile lucratoare de preaviz.
daca in contractul individual de munca incheiat in anul 2009 este specificat un preaviz de 15 zile si Codul Muncii prevede un preaviz de 45 zile ce termen trebuie respectat ?
buna ziua
daca un muncitor necalificat are curs de calificare de 3 luni de curatator cai publice, poate fii trecut pe post de muncitor calificat?
va multumesc pt raspunsul,
dar mai am o nelamurire - chiar daca nu am pregatirea necesara (facultatea de inginerie a mediului) tot ma poate obliga, forta sa semnez decizia de numire pe post si fisa postului??? de fapt directorul vrea sa dea 2 dispozitii pentru acest post (o dispozitie pentru mine, alta dispozitie, cu aceleasi prevederi, pentru o colega care ocupa un post pe perioada determinata)
la mediu se raporteaza tot felul de situatii lunare, trimestriale, anuale, se organizeaza tombole masluite, dispar DEEE-urile din depozit (adica hartiile trebuie cosmetizate), etc.
buna ziua
sunt economist in cadrul unei directii subordonate primariei din oras (am terminat stiinte economice - management)
colega de la compartimentul mediu intra in concediu de crestere copil, iar mie mi s-a impus sa-i preiau atributiile (cumul de functii, doar la indatoriri si raspunderi; nimic mai mult) ; aceasta veste am primit-o in sedinta din data de 30/06/2014
in cazul in care refuz preluarea acestor atributii/sarcini voi fi mutata disciplinar la alt compartiment sau mi se va IMPUNE demisia
poate directorul institutie sa taie si sa spanzure dupa bunul plac??? am sanse sa-l dau in judecata pentru daune morale???
va multumesc