avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate badluck

Activitate badluck

Răspuns la discuția Tamponare usoara, culpa
Multumesc pentru lamurire, asa stiam si eu, nu incercam sa gasesc o portita legislativa, doar ca m-am lasat bagat in ceata de niste "cunoscatori" :)
Răspuns la discuția Tamponare usoara, culpa
Nici stop, nici cedeaza trecerea, lipsa marcaj .....
Buna seara, azi am facut o nefacuta, si sunt oarecum nelamurit.
La iesirea de pe o straduta secundara, semnalizez dreapta, ma asigur stanga - liber, si ies 1 metru cu masina, in acest timp de pe contrasens PE BANDA MEA, ma loveste in plin un taximetrist "neatent" ce era antrenat intr-o discutie telefonica.
I-am dat copii de pe asigurare, permis, convins ca este vina mea, urmand ca maine sa completam acel formular de intelegere amiabila.
Totusi dupa cateva discutii cu niste prieteni ... am ramas putin in dubii si sper sa ma lamureasca cineva:
Este vina mea sau ba ?
Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns!
Dar cine alege legea mai favorabila ? Eu sigur nu...
Teoretic e posibil, practic nu-i jurisprudenta (sau nu am gasit eu),
Ma puteti ajuta cu un link, o idee va rog ?
1 an si 4 luni daca isi vede de treaba si are sub 60 de ani. Cu munca e mai greu in penitenciar ...
Buna seara,
Ma aflu intr-o situatie destul de delicata, pe scurt:
- in 2009 am fost arestat pentru infractiuni informatice + grup infractional organizat.
- in feb 2013 condamnat definitiv la 3 ani suspendare + 5 ani incercare.
Acum 5 zile, ofiterii diicot au intrat IAR peste mine in casa pentru o fapta neadaugata in rechizitoriu acum 5 ani.
Mandatul de perchezitie emis in baza acelei fapte din 2009 (neadaugate in rechizitoriu).
Eu lucrez, banii pusi sub sechestru la acea vreme sunt la dispozitia partilor vatamate si acopera cu mult prejudiciul creat de mine, insa nimeni nu a venit sa ii ceara inapoi.
Nu am mai comis alte infractiuni.
Mi-au fost ridicate toate mediile de stocare din casa pentru expertiza, insa nu contin nimic in afara de fisiere de la munca (lucram de acasa cand depaseam un dead-line - sunt programator si sunt autorizat printr-o anexa la contractul de munca pentru lucrul de acasa)
Din experienta dumneavoastra, care sunt sansele ca in acest dosar sa se pronunte dupa contopirea/reunire dosarelor o noua suspendare ?