avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanta de extindere a cercetarii penale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanta de extindere a cercetarii penale

Buna seara,
Ma aflu intr-o situatie destul de delicata, pe scurt:
- in 2009 am fost arestat pentru infractiuni informatice + grup infractional organizat.
- in feb 2013 condamnat definitiv la 3 ani suspendare + 5 ani incercare.
Acum 5 zile, ofiterii diicot au intrat IAR peste mine in casa pentru o fapta neadaugata in rechizitoriu acum 5 ani.
Mandatul de perchezitie emis in baza acelei fapte din 2009 (neadaugate in rechizitoriu).
Eu lucrez, banii pusi sub sechestru la acea vreme sunt la dispozitia partilor vatamate si acopera cu mult prejudiciul creat de mine, insa nimeni nu a venit sa ii ceara inapoi.
Nu am mai comis alte infractiuni.
Mi-au fost ridicate toate mediile de stocare din casa pentru expertiza, insa nu contin nimic in afara de fisiere de la munca (lucram de acasa cand depaseam un dead-line - sunt programator si sunt autorizat printr-o anexa la contractul de munca pentru lucrul de acasa)
Din experienta dumneavoastra, care sunt sansele ca in acest dosar sa se pronunte dupa contopirea/reunire dosarelor o noua suspendare ?
Cel mai recent răspuns: badluck , utilizator 23:18, 8 Iulie 2014
Daca vorbim pe legea veche si daca pedeapsa rezultată în urma contopirii nu depăşeşte 3 ani, ar fi posibil.
Va multumesc pentru raspuns!
Dar cine alege legea mai favorabila ? Eu sigur nu...
Teoretic e posibil, practic nu-i jurisprudenta (sau nu am gasit eu),
Ma puteti ajuta cu un link, o idee va rog ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselaciune dumutaadrianred dumutaadrianred Buna ziua , niste lamuriri doresc. O fapta de inselaciune si fals in 2008 , in curs de cercetare penala. 2009 fapta de inselaciune,fals in inscrisuri. A doua ... (vezi toată discuția)
Grup infracțional si trafic de droguri Marius20011 Marius20011 Am si eu o intrebare..Am 20 de ani si nu am antecedente penale,acum 5 luni a fost infiltrat la mine in cartier un colaborator diicot căruia i am vandut 0.23 g ... (vezi toată discuția)
Pot lua 2 suspendari ... stiu ca e o iluzie ... da as vrea sa visez in continuare . mr_tattoo mr_tattoo AM o suspendare de 1 an pentru inselaciune in forma continuata , fals sub semnatura privata , fals in inscrisuri oficiale . In termenul de incercare am comis o ... (vezi toată discuția)