Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanta de extindere a cercetarii penale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanta de extindere a cercetarii penale

Buna seara,
Ma aflu intr-o situatie destul de delicata, pe scurt:
- in 2009 am fost arestat pentru infractiuni informatice + grup infractional organizat.
- in feb 2013 condamnat definitiv la 3 ani suspendare + 5 ani incercare.
Acum 5 zile, ofiterii diicot au intrat IAR peste mine in casa pentru o fapta neadaugata in rechizitoriu acum 5 ani.
Mandatul de perchezitie emis in baza acelei fapte din 2009 (neadaugate in rechizitoriu).
Eu lucrez, banii pusi sub sechestru la acea vreme sunt la dispozitia partilor vatamate si acopera cu mult prejudiciul creat de mine, insa nimeni nu a venit sa ii ceara inapoi.
Nu am mai comis alte infractiuni.
Mi-au fost ridicate toate mediile de stocare din casa pentru expertiza, insa nu contin nimic in afara de fisiere de la munca (lucram de acasa cand depaseam un dead-line - sunt programator si sunt autorizat printr-o anexa la contractul de munca pentru lucrul de acasa)
Din experienta dumneavoastra, care sunt sansele ca in acest dosar sa se pronunte dupa contopirea/reunire dosarelor o noua suspendare ?
Daca vorbim pe legea veche si daca pedeapsa rezultată în urma contopirii nu depăşeşte 3 ani, ar fi posibil.
Va multumesc pentru raspuns!
Dar cine alege legea mai favorabila ? Eu sigur nu...
Teoretic e posibil, practic nu-i jurisprudenta (sau nu am gasit eu),
Ma puteti ajuta cu un link, o idee va rog ?