avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate ana1990

Activitate ana1990

da este hotarare de incredintare spre crestere si educare.multumesc
Buna.As vrea sa-i fac pasaport copilului.Dupa divort mi-a fost incredintat baiatul si este hotarare definitiva si irevocabila de intretinere si crestere,stie cumva cineva daca mai este nevoie de semnatura tatalui?baiatul are aproape 10 ani
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
ancora
Buna!Fostul sot refuza sa-mi dea obiectele si lucrurile mele personale care mi-au mai ramas la el dupa divort,desi am vorbit cu el sa stabilim o zi sa ma duc dupa ele,darde fiecare data invoca diferite motive(o data nu are timp,o data ca nu-i acasa).Este o fire foarte divicila cu care greu reusesc sa ajung la o intelegere.Cum as putea sa mi le recuperez?
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
orificiu
la un proces se pot folosi ca dovada sms-urile din telefon?cum anume se procedeaza?
Va multumesc pentru raspunsuri.Dar faptul ca actuala lui sotie este judecatoare poate influenta cu ceva?
As avea si eu cateva intrebari.Sunt divortata din 2011 copilul(acum in varsta de 9 ani) imi este incredintat mie spre "crestere si educare" iar tatal are dreptul la vizita cu ridicarea minorului astfel: primul si al treilea weekend,toata luna august,doua saptamani in vacanta de iarna(ambele sarbatori de iarna fiind la el),primele 3 zile din vacanta intersemestriala si primele 3 zile din vacanta de Pasti.El s-a recasatorit la scurt timp dupa divort.As dori sa il duc in excursii in strainatate dar fara sa ii afecteze programul de vizitare pentru ca nu vreau sa imi creez probleme.
intrebarile ar fi urmatoarele:
1.Imi trebuie aprobarea tatalui pentru ai putea face pasaportul?
2.Dupa implinirea varstei de 10 ani poate sa imi ia copilul?(vrea cu orice pret acest lucru)
3.In cazul in care inainteaza proces pentru copil dupa implinirea varstei de 10 ani,faptul ca am o relatie cu cineva si nu suntem inca casatoriti ar avea vreo influenta in acest caz?(copilul are toate contitiile necesare)
4.Este normal ca ambele sarbatori de iarna sa fie doar la un parinte an de an?
Răspuns la discuția Neplata credit- prescriptie
lasfarsitul anului 2011 Kruk a achizitionat creanta
daca creditul este facut in 2009 in august s-a platit pana in decembrie la el si dupa aceea nu au mai fost achitate ratele din imposibilitate,creditul este prescris?Am primit de de la kruk 4 plicuri cu somatii pana in prezent.Se poate sa imi puna proprire pe salar?

Daca acest mesaj nu a fost plasat bine rog frumos moderatorul sa il plaseze unde trebuie.Multumesc pentru intelegere