avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters325926

Activitate ContSters325926

Răspuns la discuția Spitale... medici... România
Am facut PET CT,metastaza la coaste,oasele bazinului si membrele inferioare...cautam solutii...avocati care s au intalnit cu astfel de situatii si mi pot da un sfat,dupa cum am spus avocatii care au vazut documentele au spus ca este o lupta cu sistemul...sa renunt!!!...Domnilor avocati...sa renunt???
Acum doua luni,am simtit odurere intercostala,durere care se tot accentua si am mers la medlife...minau pus diagnostic de :nevralgie intercostala,dupa doua saptamani de tratament durerea s a intensificat si am ajuns la urgenta la Baltazar,mi ai spus ca m am intoxicat cu antiinflamatoare si m au internat pt 4 zile,in timpul internarii acuzam dureri de cap si m au trimis la neurolog,la Baltazar nu au vrut sa ma primeasca la neurologie ca nu eram urgenta si am mers la fundeni,alt medic,alt tratament...dupa 2 zile am ajuns la urgenta la Spitalul Ilfov,cel mai apropiat de casa,nu au vrut sa ma primeasca peotiv ca ni sunt din ilfov sora mea implora ca nu ma mai puteam tine pe picioare...m au internat ...m au tinut o saptamana la perfuzie...statea mea se inrautatea iar medicul imi spunea ca mi induc starea si sa incerc sa mi revin ca nu vrea sa ma trimita la psihiarie...m a externat...si am ajuns la urgenta la Sanador...acolo mi au spus ca am pietre la fiere si ca daca am 7500 ron ma baga in operatie...am refuzat si am rugat sa fiu transferata la un spital de stat...am ajuns la Floreasca...medicul de acolo cand a vazut starea mea ...rinichii nu mi mai functionau decat 30%,m au transferat urgent la spitalul de nefrologie Carol Davila unde am stat o zi si o noapte la terapie intensiva..
Aveam rinichii plin de calciu....ceva i extragea calciu din oase....ACEL CEVA AVEAM SA AFLU LA SPITALUL PARHON DOUA ZILE MAI TARZIU CA ERA METASTAZA OSOASA ....DE UNDE SA INCEP SI CUI SA CER EXPLICATII ...AVOCATII CONSULTATI IMI SPUN CA ESTE O CAUZA PIERDUTA...LUPTA CU SISTEMUL!!Va rog am doi copii si vreau sa traiesc,tratamentul meu costa la o clinica in afara tarii 5000 euro la 21 de zile timp de 2 ani.Va multumesc!!!
Răspuns la discuția Pensie de intretinere copil
Multumesc!
Tatal fetitei mele plateste pensia de intretinere cand isi aduce aminte...mai exact o luna da...doua nu...in august 2017 am facut o plangere politistului de proximitate iar raspunsul a fost ca fostul sot s a mutat in franta din luba ianuarie 2017 si nu ma poate ajuta decat cu un telefon dat catre fostul sot si sa l roage sa se achite de obligatii.Va rog daca se poate sa mi spuneti ce pot face ca el sa se achite lunar de aceste obligatii ,el apune ca nu lucreaza si ca este intretinut de actuala sotie....Cum pot afla daca el este angajat legal in franta?(si a luat toata familia acolo).Multumesc!.
Sa l oblige cum???...an deja un proces castigat in care instanta dispus ca eu sa pot intra sa execut reparatia insa el nu se aupune iar politia imi spune ca este vb de proprietate privata si ca ei nu pot obliga omul sa ma lase ...inspectoratul in constructii imi spun3 ca nu exista o lege in romania care sa ma ajute iar cea care exista spune ca el are dreptul sa mi ceara bani sa ma lase pe proprietatea lui.Va multumesc!
M am judecat cu vecinul,am avut castig de cauza,a primit amenzi iar instanta a hotarat ca pot intra pe proprietatea lui sa repar numai ca vecinul imi spune ca pot repara numai dupa cei dau banii pe toate amenzile platite din cauza mea,el si a pavat curtea iar cand a nivelat mi a decopertat fundatia casei de la 5 la 35 de cm,in 2009 eu am facut subzidire casei cy acordul lui insa subzidirea a fost de 50 de cm,in plus nu a pavat pana in peretele casei ci a lasat un spatiu de 30 cm ,un sant ,mai exact prin care apa de ploaie,zapada topita se duce la fundatia casei...sunt disperata...in casa a inceput sa apara urme de mucegai si sa miroasa a mucegai,am doi copii mici...I am facut si plangere penala pt distrugere insa politistul a scris in raport ca eu nu mi am terminat placarea cu polistiren probabil din lipsa de materiale iar poze nu a facut pt ca proprietarul nu a vrut...placarea a fost facuta de jos in sus si nu invers insa omul are relatii astfel incat toate sesizarile mele au ramas in aer...de la inspectoratul in constructii am primit raspuns ca nu exista lege sa ma apere pt ca peretele casei mele se afla pe calcan.Multumesc!!!
Buna seara!Am un copil de 8 ani din 2013 bolnav de cancer,tumoarea a fost pe rinichiul stang,s a scos rinichiul si s a facut chimioterapie...in 2014 boala o recidivat cu metastaza hepatica,a urmat din nou tratament de chimioterapie si radioterapie.Din 2013 pana in aceata luna a beneficiat de certificat grav de handicap cu insotitor,saptamana trecuta a fost trecuta la accentuat fara insotitor,comisia de la protectia copilului sector 3 a invocat o lege data in decembrie 2016 care nu le mai permite incadrarea la insotitor insa eu merg cu copilul lunar la fundeni pt concediu medical iar la trei luni o comisie de expertiza imi prelungeste acest concediu...adica medicul oncolog considera ca acest copil este cu risc iar comisia hotaraste ca nu are nevoie de mine.Certificatul medical emis de protectia copilului nu poate fi contestat decat in inatanta.ieri am fost la apital si am intalnit o mamica din buzau al carui copil terminase chimioterapia din 2012 si a primit in aceasta luna de la comisia din buzau incadrare pt copil la grav cu insotitor
,am sunat la protectia copilului sector 3 si mi au spus ca fiecare interpreteaza legea cum vrea.Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat,daca imi poate spune cineva ce prevede clar aceasta lege precum si daca este normal ca o lege sa primeze un fata sanatatii unui copil.,daca legislatia europeana are ceva prevederi in privinta copiilor bolnavi,.Va multunesc!
prietena mea a fost parasita de sotul ei(el s-a mutat cu amanta)ea locuieste acum in casa socrilor cu copiii(locuieste cu socrul si cu o cumnata)..idea este ca ei i-au spus sa plece din casa lor,parintii ei nu o primesc acasa cu copiii...sotul nu vrea sa ii mai dea nici un ban,ea nu are nici un venit,decat alocatia copiilor(are o fetita de 2 ani care a avut ceva probleme de sanatate si cu,care a stat acasa fara indemnizatie de crestere copil pentru ca nu a lucrat nici inainte avand si un baietel cu 2 ani mai mare)...ce poate face?cui sa se adreseze?unde sa plece?el ii cere divortul iar de restul nu il intereseaza...(el lucreaza in dragon fara forme legale)..va multumesc!
fostul meu sot refuza sa mai trimita pensia alimentara fetitei noastre in varsta de 7 ani...nu este angajat cu forme legale,desi locuieste cu chirie si conduce o masina de ultima generatie mi-a spus ca in fata instantei o sa declare ca nu are un job iar de intretinut il intretine soacra el fiind acum recasatorit iar dupa 3 anise prescrie...m-am adresat politiei si mi-au spus ca nu am ce face,ca au verificat si ca nu apare ca fiind angajat si ca nu plateste pensia din rea credinta ci pentru ca nu are...fetita mea a fost operata anul trecut de o tumoare in afara tarii,cheltuielile cu tratamentul si controalele sunt destul de costisitoare...am incercat sa vb.cu el insa mi-a spus sa nu il mai deranjez niciodata si sa uit de existenta lui...nu imi permit sa angajez un detectiv sa il urmareasca si nici nu am gasit o persoana in jurul lui care sa declare ca el are un job....ce pot face in situatia asta?cui ma mai pot adresa?va multumesc!