avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate ionelmic

Activitate ionelmic

Răspuns la discuția Este legal ??
Buna, fiti mai explicit cu expresia " prin incredintare directa , printr-un PFA??

Conf. art.24, al.4, din Ordonanta 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii:

(4) Nu poate fi membru al consiliului director, iar daca era, pierde aceasta calitate orice
persoana care ocupa o functie de conducere in cadrul unei institutii publice, daca asociatia
respectiva are ca scop sprijinirea activitatii acelei institutii publice.


Iar, conform "Ghidul Solicitantului v.07 Masura 431 Funcţionarea Grupurilor de Acţiune Locală, dobândirea de competenţe şi animarea teritoriului”
Sub - măsura 431.2 „Funcţionarea Grupului de Acţiune Locală, dobândirea de
competenţe şi animarea teritoriului”


Salariul brut/prețul contractului va fi de maxim 7 salarii minime brute pe economie pe lună
pentru managerul GAL.....
Răspuns la discuția Executare silita
Faptul ca nu cunosc din ce se compune debitul (x debit, x majorari, x penalitati) nu este suficient de argumentat?
Răspuns la discuția Executare silita
Este vorba de un credit luat in 2007 de la o banca, ulterior s-a ajuns la recuperatori, iar cei din urma au apelat la executor.
Răspuns la discuția Executare silita
Este emisa de o instanta judecatoreasca, executorie si fara cale de atac.
Buna ziua,

Se poate face contestatie sau cerere de suspendare a unei executari silite emisa catre o persoana fizica, daca nu se cunoaste componenta cuantumului debitului executat silit?
Răspuns la discuția Perioada delegare
Buna,

Parerea mea este ca prima delegare este din partea angajatorului (60 zile calendaristice in termen de 12 luni) in acest caz salariatul nu se poate impotrivi delegarii, iar urmatoarea este cu acordul salariatului, indiferent de cate zile de intrerupere are delegarea a 2-a. Daca am relua dupa o intrerupere o alta delegare din partea angajatorului am depasi nr de 60 zile prevazut de lege, ceea ce contravine legii. Perioada succesiva se refera la nr maxim de zile pentru care se poate face urmatoarea delegare cu acordul salariatului.
Buna,

Se pare ca nu ati detaliat bine problema, din ce am inteles avem asa:
1 persoana care a mers in CM 8 luni;
1 persoana cu CIM pe per.determinata, caruia i se va inchide CM;
-dvs care sunteti in CCC;
- si inca 2 persoane neidentificate, in fine...
Pe postul dvs avea voie sa incadreze doar personal cu CIM pe perioada determinata, avand in vedere reintoarcerea dvs din CCC, pe urma e cazul persoanei care are CM pe 8 luni, in acest caz persoana putea fi propusa pentru pensionare avand in vedere depasirea celor 183 zile de CM, limita maxima prevazuta de lege, exceptii desigur ca mai sunt...
Speculez acum si cred ca au fost interese personale acolo.
De persoana cu 3 luni CIM determinata, va pleca, persoana cu 8 luni de CM ar trebui propusa spre pensionare, dupa care va pleca, si veti mai ramane dvs cu celelalte 2 persoane de care nu stiu multe...
A se vedea perioadele de angajare ale celor 2 persoane care au fost in CM, va veti lamuri mai bine...
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Buna, detalii mai multe pe link-ul de mai jos...

[ link extern ]
Răspuns la discuția Definitii
Buna,
... le gasesti in link-ul de mai jos..

www.avocatnet.ro/content/art...
Răspuns la discuția Definitii
Buna,

CAS-contribuţia de asigurări sociale
CASS- contribuţia de asigurări sociale de sănătate