avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate nico_leopa

Activitate nico_leopa

Buna ziua,
Imi poate spune cineva daca FNGCIMM poate garanta catre o banca eliberarea unei scrisori de garantie bancara pentru o societate? Daca da, in ce conditii?
Răspuns la discuția recensamant 2011
multumesc pentru raspuns
imi poate spune si mie cineva ce se intampla daca la recensamant nu a putut fi gasit acasa o persoana? mentionez ca ma refer aici la prietenul meu care lucreaza in strainatate; domiciliul il are inca in Romania, dar lucreaza ca si conducator auto; la data de 30.10.2011 s-a prezentat recenzorul si a lasat un formular tip pe care insa nu a lasat nici un nr de telefon, ci doar informarea ca trebuie sa asigure prezenta la domiciliu in data de 31.10.2011; cum acest lucru nu a putut fi posibil, ma intreb ce urmari ar putea avea acest lucru (amenda??). nu mi se pare corect nici sa nu lase un nr de telefon, iar ulterior dupa data de 01.11, sa nu mai raspunda nimeni la telefoanele postate pe site-ul cu recensamantul pe 2011.
Răspuns la discuția poprire cont salariu
Multumesc pentru raspuns ;trebuie sa ma adresez executorului pt a cere acest lucru?(cu acte doveditoare de la locul de munca)
Buna ziua,
in 05.08.2008, am luat un card cumparaturi in val de 4750 lei;in 2009 m-am aflat in imposibilitatea de a plati minimul de plata aferent, motiv ptr care banca emitenta a procedat prin intermediul unui executor la infiintarea popririi pe contul de salariu pana la concurenta sumei de 4291.05, suma ce reprezinta debit si cheltuieli efectuate cu executarea;in momentul obtinerii cardului, salariul net era de 2305 lei(inclusiv tichete, ore suplimentare etc) din care se scadea si o rata de credit consum de 400 lei;in acest moment, salariul net a scazut la 891 lei, din care platesc 400 lei rata credit si 297 lei poprirea pt card. Intrebarea pe care o am este daca la salariul actual se poate sa cer micsorarea sumei poprite, avand in vedere ca din totalul veniturilor (891 lei), 697 lei ii platesc lunar?
Va multumesc pentru lamuriri.Numai bine va doresc.
Buna seara,
> am o simpla intrebare pentru cine ma poate lamuri: este legal sa se intocmeasca un act de v/c pt un imobil pt care s-a facut un contract de v/c cu clauza de intretinere in urma cu 10 ani, fara ca cel care a cumparat primul imobilul si terenul aferent sa fie instiintat?Chiar in situatia in care vinzatorul dorea anularea primului contract, nu era necesar ca persoana ce a cumparat sa stie?:(