Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării FNGCIMM - Fondul National de Garantare a Creditelor ...
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

FNGCIMM - Fondul National de Garantare a Creditelor pentru IMM

Buna ziua,
Imi poate spune cineva daca FNGCIMM poate garanta catre o banca eliberarea unei scrisori de garantie bancara pentru o societate? Daca da, in ce conditii?
FNG nu garanteaza... eliberarea unei scrisori de garantie...
Garantia fondului se emite, la cererea bancilor, pentru acele finantari care au fost aprobate... Dupa ce aproba banca FNG analizeaza documentele din dosar si atesta (sau nu) eligibilitatea beneficiarului creditului.

FNG lucreaza direct cu institutiile financiare, nu cu eventualii beneficiari ai creditelor.