avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Activitate laura25gabi

Activitate laura25gabi

nu ma poate ajuta nimeni cu un raspus ?
Buna ziua,
Am o intrebare : un angajat care pe luna aprilie figureaza cu zilele de 1-4 la serviciu , dupa care 5-14 este in concediu medical pt boala obisnuita,15-20 medical cu cod 06 (internare spital) si 21-30 iarasi medical de boala obisnuita , ce contributii trebuie sa platesc eu ca firma pt el ?mentionez ca are salariul minim pe economie pe cartea de munca ,
si inca o intrebare , pe luna mai va avea 1-15 medical boala obisnuita si dupa va intra in prenatal ...ce se va achita pe luna mai ?
sunt nedumerita cu plata impozitului pe salariu in medical si prenatal .
multumesc
Răspuns la discuția Concedierea fara motiv,drepturi?
problema este ca nimeni nu ii spune nimic , doar sa isi predea sarcinile catre ceilalti colegi.
astazi cand ajunge acasa va scriu exact in ce conditii a plecat
ideea e ca nu il mai tin in preaviz dar nici nu a primit in scris decizia de concediere nici motivele ...nimic , ceea ce imi suna a ilegal
buna seara,
sotul meu este angajat la o firma de 11 ani , ieri a fost anuntat ca dupa ce preda sarcinile colaborarea se incheie..fara alte explicati.
mentionez ca postul nu se desfiinteaza.
are drepturi la salarii compensatorii?
orele suplimentare (multe de altfel)in atatia ani nu i-au platit , abateri sau sanctiuni nu a avut,
ce drepturi are si in ce conditii poate incheia colaborarea ?
multumesc
buna seara,
sunt gravida si imi voi lua concediu normal (75%) de la data de 1 aprilie , imi platesc darile eu(angajata la firma cumnatului) , vreau sa stiu ce suma/contributii trebuie sa platesc , pt luna aprilie si cat ar trebui sa primesc "bani in mana"de la el .
sumele brute pe ultimele 6 luni sunt unrmatoarele :
martie 2016 : 1050
februarie 2016 : 1050
ian 2016 : 1050
decembrie 2015 : 1468
noiemrie 2015 : 2475
octombrie 2015 : 2314
si ma interesa cat as primii in mana ca sa imi pot face un calcul estimativ la indemnizatie , din luna mai voi intra in prenatal oricum .
ce voi platii pt luna cu concediu 75 % si ce voi platii pt prenatalul care are 85% din venituri?
si inca ceva...ce suma trebuie sa se intoarca la angajator pt plata prenatalului/postnatalului ?
multumesc .
Răspuns la discuția Prenatal / postnatal
buna seara,
va multumesc pentru raspuns :) din pacate fiind o angajare "de forma"adica eu imi platesc din banii mei contributiile doar ca sa am cele 12 luni lucrate e mai greu cu contabila care e si ea angajata pt 5 ore/luna :)
Buna ziua,
Urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii iunie , pana pe 7 ian am fost angajata la o firma iar din 8 ian mi-am bagat cartea de munca la cumnatul meu pe salariul minim pe economie , intrebarea mea este :
ce suma urmeaza sa recupereze el din prenatal/postnatal si de la cine ?
iar la calculul prenatalului stiu ca se calculeaza media veniturilor brute pe ultimele 6 luni, la mine sumele ar fi cam asa :
10800 (totalul venitului brut 6 luni) / 126 =85.71 * 21*85%=1530 este corect ? pentru o luna cu 21 zile ?
din acesti 1530 cat ar fi el cat ar platii la stat avand in vedere ca u se plateste impozit ?
si ce suma ar recupera ulterior de la stat ?
va multumesc .
Discuție Calcul somaj
Buna ziua,
Doresc daca se poate sa fiu ajutata in a calcula somajul pentru tatal meu ..
nu vreau sa imi fie expuse legile cu cei 75 %si restul pentru ca deja le-am citit .
Vreau sa stiu daca am inteles bine si sumele / calculele mele sunt corecte :
- 75% din salariul minim de baza ,respectiv din suma de 900 lei cat este stabilit la ora actuala (rezultand 675 lei )
- 10% (are peste 20 de ani lucrati) din media veniturilor brute pe ultimele 12 luni lucrate ( media sumei rezultate este de 1500 lei , inteleg deci ca se adauga inca 150 lei la suma rezultata din minimul pe economie calculat mai sus)
Astept o lamurire avizata :) si inca ceva ....la 40 de ani vechime in munca , care este perioada pe care va primii somajul ?
Mutumesc .