avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate alina_3

Activitate alina_3

Buna seara ! Va rog sa ma indrumati sa.mi rezolv situatia pentru a beneficia de stimulent si pentru a rezolva cu actele necesare angajarii !
Din somaj am intrat in concediu maternal si concediu ingrijire copil...mentionez ca bebele are acum 1 an si 4 luni...incepand cu data de maine 26.04.2016 am semnat un contract pe perioada nedeterminata insa mi s.au dat niste formulare de la locul de munca sa fie completate de doamnele de la somaj...formulare privind incadrarea in munca si valabilitatea postului...ajunsa la somaj functionarul de acolo imi spune sa merg cu noul contract sa intrerup concediu crestere copil sivsa mi se dea o adeverinta ....am fost la ghiseul respectiv ...s.a uitat ciudat la mine si mi.a spus sa revin maine ca poate este gata ...intreband de stimulentul de insertie mi s.a spus sa ma duc la primarie sa solicit.. acum intrebarea mea este ce acte trebuie sa iau si de la ce ghiseu ce acte trebuie sa solicit si referitor la stimulent ce trebuie sa pun in dosar si unde sa ma adresez...va rog indrumati.ma cu pasii pe care ii am de urmat ca sa nu ma mai plimb de la un ghiseu la altul !

O seara buna si multumesc !
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
Am incheiat contractul pe perioada nedeterminata la data de 31.10.2014 si am inceput un contract pe perioada determinata la 01.11.2014. Se considera intrerupere pentru CIC cele doua date? (am vechime suficienta pentru a intra in CIC).

Va multumesc
VA MULTUMESC FRUMOS PENTRU AJUTOR SI PENTRU SFATURI !
O zi buna sa aveti !
Multumesc frumos...deci inteleg ca datorita faptului ca bonusul respectiv apare pe adeverinta de venit si a fost impozabil conform legii, ar trbui sa intre in calculul concediilor de care urmeaza sa beneficiez !
multumesc pentru raspuns si promptitudine insa vroiam de altfel sa stiu si ce acte trebuiesc la dosarul de crestere copil avand in vedere faptul ca intru din somaj in acest concediu si totodata sa stiu cum mi se calculeaza maternalul si indemnizatia de crestere copil avand in vedere sumele exprimate mai sus !

Va multumesc inca o data !
Buna dimineata !

Deoarece m-ati ajutat in mai multe situatii cu sfaturile dvs. si pe aceasta cale va multumesc, as dori sa ma indrumati si de aceasta data asupra drumului pe care trebuie sa il parcurg pentru a ajunge in concediu crestere copil !

Ma aflu in urmatoarea situatie :

- Din 1.03.2010 pana la 30.09.2014 am lucrat fara intrerupere, fara nici o zi de medical, contractul s-a incheiat in baza art. 55 lit. b(acordul partilor)
- Din 01.10.2014 pana la 31.10.2014 am contract perioada determinata care va inceta de drept la data scadenta in baza art. 56 (indiferent de starea mea de sarcina avansata- 7 luni )

Va rog sa imi spuneti :

1. daca pot intra in aceste conditii in somaj
2. ce acte trebuie sa prezint la somaj de la fiecare firma in parte (mentionez ca nu am avut carte de munca ci contracte inregistrate la ITM)
3. daca pot sa intru in maternal suspendand somajul dupa cateva zile de la aprobarea acestuia
4. dupa maternal daca pot intra in CIC si la fel ce acte trebuie sa depun la primaria avand in vedere ca o sa intru din somaj in acest concediu
5. ce sume imi vor fi luate in calcul pentru fiecare situatie in parte (somaj, maternal, CIC), mentionez ca la prima firma am avut un salariu brut de 1500 si in ultima luna cand am plecat de la ei am beneficiat de un bonus la fel supus impozitelor catre stat in valoare de 35000 ron brut,iar la urmatoarea firma am fost angajata pe minim pe economie 900 ron brut ); este acel bonus sau o parte din el luat in considerare la calcularea somajului, maternalului sau CIC?

Va multumesc anticipat pentru sfaturile dvs. si astept cu interes orice sfat pe care mi-l puteti da in aceste conditii !
Răspuns la discuția Somaj
deja mi-au fost transmise actele cu data de 31 sper sa nu am probleme mai departe ...in definitiv daca semnez noul contract cu data de 1 nu ar trebui sa se tina cont de zilele saptamanii...va multumesc frumos pentru raspuns
Discuție Somaj
buna ziua !

va rog sa imi spuneti cum este corect din punct de vedere legal :

sunt angajata de 4 ani la o firma la care intentionez sa imi dau demisia pe data de 31 luna aceasta (adica e vorba de o zi de vineri ) si sa ma angajez pe perioada determinata de 1 luna la alta firma (respectiv 01.11-30.11)dupa care o sa intru in somaj., ulterior in concediu maternal...ideea este daca e in regula ca data de 01.11.2014 este sambata ...am inteles ca la somaj, la concediu maternal trebuie sa am continuitate ....sau ce ma sfatuiti sa imi dau demisia pe data de 30 octombrie(joia) si sa incep noul contract pe 31(vinerea)
cum este mai bine sa procedez ?

Va multumesc frumos !
Buna ziua !

Va rog sa imi spuneti daca eu iau de exemplu 30 de zile de concediu prenatal cate zile imi pot ramane maxim pentru cel postnatal...am inteles ca sunt minim 42 de zile dar exista vreo limita maxima ?

Va multumesc frumos !
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
va multumesc frumos , mi-ati fost de mare ajutor ...dar daca imi dau demisia dupa ce intru in concediu crestere copil ....practic renunt la somaj nu si la indemnizatia de 2 ani , nu ?