avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate steluta62

Activitate steluta62

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca se adauga la pensie ca si venituri, depasirile de salariu, astfel daca am avut un salariu tarifar de 2000 lei in carnetul de munca dar am avut depasire pt ca am lucrat in acord, am lucrat de asemenea ore suplimentare si am realizat un salariu de 3500 lei, mi se adauga la pensie ca si realizari suplimentare? Am luat adeverinta de la societatea unde am lucrat si la Casa de Pensii mi s-a spus ca nu se tine cont de ea. As vrea sa va rog sa-mi spuneti daca este legal sa nu se considere acele depasiri pt ca mie mi s-a retinut CAS la brut. Este corect sa nu se tina cont si daca este corect si legal sa se tina cont de realizari, spuneti-mi va rog ce sa fac si baza legala! Multumesc frumos!
Multumesc frumos pentru raspuns! :flowersblue: :thumbup: =D>
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca o societate are in C.U.I. denumirea de "NUME(X,,Y,Z) S.R.L." si in Actul Constitutiv sau Statutul Societatii figureaza cu denumirea de "Societatea Comerciala NUME(X,Y,Z) S.R.L.", trebuie sa mearga la ONRC sa-si inlocuiasca sintagma “societate comercială” cu termenul “societate”, in conformitate cu prevederile art. 79 din Legea nr. 76/2012 - termen limita 01.09.2014? In concluzie, ce trebuie sa luam de baza pentru verificarea acestora: C.U.I sau Actul Constitutiv(Statut)? Va multumesc!
Răspuns la discuția Data incetarii C.I.M.
Multumesc frumos! Sunt foarte incantata de promptitudinea cu care ati raspuns intrebarii mele. Inca o data va multumesc! Sunteti super!
Buna ziua! Am un salariat care are concediu medical pana pe 31.08.2014. A primit decizia de pensionare de grad III invaliditate cu data de 12.08.2014. Cu ce data ii fac incetarea acivitatii? Cu data de 12.08.2014 sau cu 01.09.2014, tinand cont de faptul ca are concediu medical pana pe 31.08.2014? Si ce articol invoc in decizia de incetare a activitatii? Multumesc frumos!