avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate office_contaconsulting@yahoo.com

Activitate office_contaconsulting@yahoo.com

7810 este activitate secundara , am mentionat in intrebare , dar acum dat fiind faptul ca este un dosar respins prin rezolutie , pot depune docuementele solicitate de ONRC in completare sau trebuie sa reiau din nou procedura ? Multumesc
Buna ziua ,
Am depus la ONRC cerere de schimbare sediu , activare cod CAEN 7810 si deschidere punct de lucru , insa mi-au respins dosarul prin rezolutie pentru motivul ca in Actul constitutiv nu s-a facut mentiunea pentru 7810 ,,doar pe teritoriul Romaniei ,, este obligatoriu aceasta mentiune ? CAEN 7810 fiind activitate secundara , ce autorizatii sunt necesare ? Pe cererea ONRC unde se face aceasta mentiune ? Acum mai pot depune in completare la dosar un alt Act constitutiv si o alta cerere sau trebuie sa reiau intreaga procedura si sa platesc din nou taxele ? Multumesc
Buna ziua ,
O societate comerciala doreste sa-i faca imputernicire contabilei sa-l reprezinte la banca pe asociatul unic al firmei pentru intermedierea unei tranzactii imobiliar - ipotecar , pentru achizitionarea unui sediu pentru firma prin credit bancar . Poate face imputernicire contabilei sa-l reprezinte la banca pentru toate semnaturile ce decurg prin contractul de credit , si sa-l reprezinte la notar pentru ipoteca ? Cu alte cuvinte , un fel de mandatar al firmei in vederea semnarii tuturor actelor ce rezulta din creditul imobiliar , achizitie sediu firma ( si la orice alte institutii care au legatura cu tranzactia mentionata ) . Multumesc ,
Buna seara , va trebuie multe documente.....in primul rand trebuie sa inscrieti ingrasamintele in lista autorizata de Ministerul Agriculturii , padurilor, apelor si sanatate . Cititi Ordinul 94/2010 si 6/22/2004 - Ministerul agriculturii..apelor , padurilor si sanatate , si aviz de mediu , asta pentru producerea lor , pentru comercializare cam tot aceleasi documente , in plus si certificat de producator.
Răspuns la discuția Tva de plata
Inpectia fiscala va continua procedura de recuperare a creantelor , TVA si impozit pe venit prin executare silita , popriri pe conturi bancare , exista si posibilitaea de a se indrepta si spre bunuri mobile si imobile pe care le detineti , care ulterior vor fi scoase la licitatie. La aceste datorii trebuie sa aveti in vedere ca se vor calcula si dobanzi si penalitati de intarziere aferente. Poate ar trebui sa cereti o esalonare la plata datoriilor . Daca vi se apoba esalonarea de catre ANAF , undeva pana in 6 luni maxim , cred ca o sa reusiti sa platiti integral datoriile.
Răspuns la discuția Foi de parcurs
Regimul foilor de parcurs a ramas valabil chiar daca aveti GPS , cheltuiala cu combustibilul folosit este deductibil integral daca aveti foi de parcurs , daca nu , atunci deductibilitatea cheltuielilor cu combustibilul este de 50%.
Răspuns la discuția Infiintare SRL
Buna seara , nu stiu daca varianta cea mai buna ar fi impozit profit , insa ce va pot spune este ca: trebuie sa tineti cont , ca impozitul pe profit este avantajos in cazul in care se fac investitii mari si pe termen lung , caz in care veti plati 16 % , pe cand microintreprinderea plateste 1 % cand are salariati si 3 % fara salariati , cota ce se aplica la veniturile realizate , de obicei la trimestru . Impozitul pe profit se aplica intre 500.000 - 1.000.000 euro , Pentru serviciile prestate veti emite factura , care se va inregistra in contabilitate , cred ca dvs si asociatul veti fi efectiv prestatorii de servicii.
Discuție dare in plata
Buna sera , intrebarea este :
In cazul unui credit de investitii in suma de 50.000 eur acordat pe firma PJ , acum 5-6 ani garantat cu un imobil persoana fizica , credit nerambursat pentru care s-a ajuns la executare silita efectiva ( proprietarul a fost nevoit sa paraseasca imobilul la presiunile bancii si a executorilor , dupa cele trei licitatii care au avut loc in vederea vanzarii imobilului ) , imobil care a fost adjudecat de catre banca la suma de 65.000 euro si care nu s-a vandut nici in ziua de azi se poate aplica legea darii in plata ? Cum se poate termina in acest caz stergerea datoriei administratorului firmei si a persoanelor fizice implicate in contractul de credit ? Sau mai bine zis , cand se poate incheia aceasta situatie ? Mentionez ca firma in prezent este radiata din ORC , prin procedura de faliment/insolventa.
Multumesc ,