avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate caterinaioana

Activitate caterinaioana

Răspuns la discuția Recuperare permis auto
multumesc frumos!
Buna ziua!In urma cu 3 luni,mai exact in 17 octombrie,prietenului meu i-a fost retinut permisul auto,pe o perioada de 90 de zile,din cauza faptului ca in urma testului cu etilotestul,i-a iesit o alcoolemie de 0,24mg.
Astazi este 18 ianuarie,in mod normal,permisul i-a fost suspendat pana in data de ieri.Politistul care i-a retinut permisul i-a spus ca dupa astea 90 de zile,sa se prezinte la sectie si isi va recupera permisul.Insa noi pe internet am citit ca ar fi trebuit sa dea o anume testare cu 13 intrebari din 15 pentru a-l lua inapoi la termen..pana la urma,care e adevarul ?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua. Tocmai am aflat de la ANAF,ca am un dosar de genul : numar/p/2012,dosar prin care mi s-a pus o poprire pe dispozitiile banesti.Am mai citit pe forum,insa nu inteleg ce inseamna acea litera P. Din cate am inteles vine de la parchet si am inteles ca cine are dosar cu numele respectiv,a fost citat ca martor si nu s-a prezentat si astfel a fost amendat.Ar fi excelent daca m-ati putea lamuri,deoarece am cautat dosarul si nici nu il gasesc pe site-ul judecatoriei de care apartin.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Poprire executorie
Multumesc de raspuns!Tocmai asta incerc sa spun,ca eu nu am circulat cu transportul in comun,decat de cateva ori si de doua ori am circulat fara bilet,de unde si amenzile respective.E posibil ca cineva sa imi foloseasca datele? Poprirea cred ca este de la banca,nu are cum sa fie de la angajator,asta stiu sigur. Din pacate,fiind la munca aproape tot timpul,nu reusesc sa ajung la banca.Atunci cand intru pe contul meu bancar online,la detalii imi apare poprire executorie din data de 8/10/2014...se poate face ceva cumva pentru a contesta aceasta poprire,nefiind vinovata de atatea amenzi?
Buna ziua!Acum doua zile,verificandu-mi online contul bancar,am constatat ca am o poprire executorie pe salariu.Am mers la banca insa cei de acolo nu au stiut sa imi dea explicatie cu privire la problema mea si mi-au recomandat sa merg la Finante.Acolo mi s-a spus ca nu am nicio amenda judiciara si nu este de la ei poprirea,trimitandu-ma la Primarie.La primarie mi s-a spus ca datorez firmei de transport in comun suma de 2700 de lei,suma a unor amenzi primite.
Problema mea este:
Intradevar am o amenda contraventionala de 150 de lei de care stiu,si alta de 50 de lei,insa nu stiu nimic de suma de 2700 pe care mi s-a facut poprirea.
In al doilea rand,nu am primit acasa nicio scrisoare prin care sa mi se comunice despre aceasta poprire.
Tinand cont ca traiesc dintr-un salariu de 1000 de lei si tinand cont ca nu stiam de existenta acestor amenzi de 2700 de lei,cum trebuie procedat pentru a contesta aceasta poprire?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua! Am si eu o intrebare. Lucrez de aproape patru luni la o agentie de pariuri fiind angajata pe o perioada determinata de 4 luni. In data de 26 septembrie,imi expira contractul de munca insa eu vreau sa imi dau demisia mai repede,in data de 16,fara preaviz. In cererea pe care am formulat-o,am invocat articolul 55,litera b din Legea 23/2003 privind Codul Muncii,motivul fiind ca voi fi angajata la o alta firma pe o perioada nedeterminata si va trebui sa incep munca in 17 septembrie. Intrebarea mea este: ar putea exista vreun motiv pentru care angajatorul mi-ar putea refuza cererea? O alta colega a facut la fel,si asistenta manager i-a spus ca ii desface contractul cu litera i. Mai exista asa ceva? Imi voi primi toti banii pentru perioada lucrata?
Astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat.