Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare permis auto

Buna ziua!In urma cu 3 luni,mai exact in 17 octombrie,prietenului meu i-a fost retinut permisul auto,pe o perioada de 90 de zile,din cauza faptului ca in urma testului cu etilotestul,i-a iesit o alcoolemie de 0,24mg.
Astazi este 18 ianuarie,in mod normal,permisul i-a fost suspendat pana in data de ieri.Politistul care i-a retinut permisul i-a spus ca dupa astea 90 de zile,sa se prezinte la sectie si isi va recupera permisul.Insa noi pe internet am citit ca ar fi trebuit sa dea o anume testare cu 13 intrebari din 15 pentru a-l lua inapoi la termen..pana la urma,care e adevarul ?
Va multumesc anticipat!
Testul 13/15 se da numai in cazul in care s-au produs daune materiale in urma unui accident.
Putea da testul ptr reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile (la cerere) daca indeplinea anumite conditii (art .221 din regulam. aplic. oug 195)
multumesc frumos!