avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate Popescupop

Activitate Popescupop

Chiar nimeni nu știe sa mi răspundă? Nu vreau trimitere la alte cazuri similare.
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema.
In urma cu un an am avut un mic incident in trafic unde un copil a vrut sa traverseze neregulamentar si s a lovit de oglinda mea. A cazut, s a ridicat si a fugit. Eu eram aproape de intersectie si am oprit dupa intersectie sa nu incurc circulatia. Am coborat si nu mai era nimeni nicaieri. Dupa care am mers la politie sa declar incidentul unde am ramas fara permisul de conducere. In final dupa un an procurorul a dat nup. Acum la politie ma tot amana de la o saptamana la alta. Cum pot face sa mi recuperez carnetul mai repede?
Răspuns la discuția Presedinta si femeie de serviciu
Multumesc frumos. Si in cazul ocuparii abuzive a holului ce este de facut?
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca este legal ca presedinta de bloc sa fie si femeia de serviciu si sa ia doua salarii.
Mentionez ca nu suntem asociatie de proprietari.
Tot presedinta si-a mutat usa de la intrarea in apartament si a inchis un holisor din partea comuna a blocului unde este si tabloul de la telecom.Ce se poate face in acest caz? Va multumesc frumos.
Buna ziua, un prieten a detinut o arma cu aer comptimat fara autorizatie ,cu care mai tragea in gugustuci si porumbei.Azi l-au prins pe camp niste vanatori (nu am inteles exact ce erau) si l-au dus la politie unde i s-a confiscat arma si a semnat un proces verbal , urmand sa fie chemat sa dea o declaratie.Intrebarea mea este, care sunt urmarile, ce i sa poate intampla?
Buna ziua,
In bloc la noi sta cu chirie o doamna mai in varsta impreuna cu proprietara.Aceasta proprietara o agreseaza verbal si o umileste , gen: sa te uiti la mine ca la o carte de cultura,si multe altele.A spus ca ii face contract dar o sa-i mareasca chiria.Ce trebuie facut si de catre cine? Cine, ce si unde plateste? Ce drepturi are chiriasul? Daca nu doreste sa ii faca contract unde ii pot face reclamatie?
Răspuns la discuția ANAF
La noi nu se plateste impozit si nimic altceva pentru ca inca nu suntem asociatie de proprietari.Este posibil sa ne trezim cu o amenda avand in vedere ca se platesc 3 salarii( presedinte, administrator si femeia de serviciu) si daca da cine plateste amenda?
Răspuns la discuția Semnaturi
Da este corect ceea ce ati inteles, dar intrebarea mea a fost cu totul alta.Nu ma itereseaza pe mine motivele si cum s-a ajuns in situatia asta.
Repet intrebarea: Presedintele a folosit semnaturile oamenilor in alt scop, ce demersuri se fac in aceasta situatie?Pentru ca eu am semnat de prezenta nu sa dau pe cineva in judecata.
Răspuns la discuția Semnaturi
Pe scurt problema este in felul urmator: anul trecut o fata nou venita in bloc a pus ochii pe scaunul de administrator pe care l-a si obtinut in final prin diferite tertipuri si manipulari.A fost demis administratorul, a predat la zi totul in regula,nu i s-a gasit nimic lipsa.Dar nu a predat si arhiva pentru ca in primul rand nu exista un spatiu special amenajat unde se poate tine si in al doilea rand cand a intrebat presedintele daca ii garanteaza ca nu o sa umble nimeni in ea si sa dispara ceva , a spus ca el nu poate garanta asa ceva.Atunci nu a predat nimic.Ulterior s-a facut adunare generala el a putut demonstra cu acte ca a predat in regula si fara lipsa in gestiune.S-a discutat ceva de darea in judecata dar dupa ce oameni au vazut ca nu a furat nimic s-au linistit si au trecut la un alt punct pe ordinea de zi.Deci nu s-a votat.Oamenii au semnat de prezenta.Mi-as dori tare mult ca sa existe o posibilitate ca acest presedinte sa plateasca pentru ca a abuzat de acest lucru.
Intre timp fostul admin a angajat un avocat care i-a facut o intampinare la obligatia de a face si avocatul a specificat ca semnaturile oamenilor sunt de prezenta si atat.
A, mentionez ca suntem asociatie de locatari.
Discuție Semnaturi
Daca presedintele a folosit semnaturile de prezenta la sedinta a oamenilor in scopul de a da in judecata pe cineva ce se poate face in aceasta privinta?Adica ce fel de actiuni se pot face impotriva lui?Povestea este extrem de lunga ,dar consider ca nu este corect ceea ce a facut.Deci nu s-a supus la vot si nu s-a votat , doar s-a discutat putin pe aceasta tema.Va rog raspuns urgent .