avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1460 soluții astăzi
Forum Activitate razvan1649

Activitate razvan1649

Răspuns la discuția Audierea martorilor
S-au formulat aceste intrebari in scris pentru martorii paratei, dar mi-au fost respinse intrebarile pe motiv ca acestea trebuiau facute cu mult timp in urma, la momentul cand parata a solocitat proba cu martori, nu acum, inainte ca martorii sa se prezinte. Ce e de facut in acest caz? La sedinta viitoare martorii vor fi prezenti.
Răspuns la discuția Audierea martorilor
Avocatul pe care l-am avut a parasit baroul. Acum eu doresc ca in apararea mea sa am dreptul de a pune cateva intrebari martorilor si paratei. Din cate am inteles era nevoie ca avocatul meu la momentul respectiv sa solicite sa poata pune si el intrebari martorilor paratei pentru a ma apara, am dreptate? La sedinta viitoare martorii vor fi prezenti.
Intr-un proces de divort martorii paratei si parata urmeaza sa depuna marturie, dar cum se mai pot audia acestia de catre reclamant, daca la momentul respectiv avocatul meu nu a solicitat asta?

Va multumesc.
1. Ce se poate face in cazul in care in urma unei expertize a unei suprafete de teren expertul greseste intentionat masuratorile favorizand astfel una dintre parti?

2. Dar in urma expertizei unui imobil?

Va multumesc.
Va multumesc.
Exista vreo modalitate sa pot respinge aducerea acestui martor, aceasta fiind mincinos si mi-a vrut mereu raul?
Se poate ca reclamantul sa refuze martorii adusi de parata in cardrul unui proces de divort? Care ar putea fi motivele?
Unul dintre martori este fosta cumnata care a divortat de fratele meu acum multi ani de zile.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Granituire
1. Actualul proprietar a avut gard in momentul cumpararii locuintei, doar ca jumtate a fost construit de mine, iar jumatate de fostul proprietar, el si-a scos gardul pe jumatatea lui.

2. Despre expertiza topografica este vorba nu?

Va multumesc.
Discuție Granituire
Unul dintre vecini, cand si-a cumparat proprietea a trecut in act o suprafata de teren mai mare decat cea reala (1103m in loc de 1000m).
Dupa decesul fostului proprietar, actualul proprietar si-a scos si gardul si pretinde ca suprafata lui ce ii lipseste trebuie sa o recupereze de la mine. Am actul de proprietate al fostului proprietar cat si fisa de ROL de la primarie din care reiese ca a avut doar suprafata de 1000m.
Am cerut in instanta sa fie obligat sa isi monteze gardul, probabil ca judecatoria va decide o expertiza topo. Eu doresc sa i se anuleze actul de proprietate pentru ca pe viitor sa nu mai am probleme cu el.
1.Cum pot sa-l determin sa isi monteze gardul si in acelasi timp sa i se anuleze actul de proprietate inctocmit cu o suprafata de teren pe care nu a avut-o si pe el o doreste de la mine?

2.Pot sa aduce ca proba in instanta o alta expertiza topo facuta cu ani in urma tot de expertii judecatoriei de unde reiese unde a fost hotarul?