avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Activitate petremarianconstantin

Activitate petremarianconstantin

Multumesc pentru raspunsuri!

De la notar mi s-a spus ca-mi trebuie semnatura amandurora (presedinte + administrator). De asemenea pe internet toate declaratiile pe care le-am gasit implicau semnatura atat a presedintelui cat si a administratorului.

Eu i-am spus administratorului sa faca un preces verbal de constatare a sigiliilor deteriorate si ca eu ma angajez ca sa le repar in cel mai scurt timp posibil. Problema e ca el imi cere in jur de 750RON un fel de garantie careia sincer nu-i vad rostul avand in vedere ca eu mi-am platit toate datoriile fata de asociatie intotdeauna si nu am fost restantier. De asemenea eu am un fond de rulment in jur de 400RON la administratie.

In caz ca antecontractul imi expira si eu pierd avansul primit de la cumparator ce pot face? Este OK modul cum se comporta? Este legal?

Mersi mult
Buna ziua,

As dori sa va intreb ce pot face in cazul in care administratorul blocului refuza sa-mi semneze adeverinta pentru vanzare apartament desi eu sunt cu plata intretinerii la zi (nu am nicio datorie). Motivul pe care-l invoca este ca am un apomentru fara sigiliu si sigiliile la calorimetre partial deteriorate. El doreste sa-mi perceapa bani (garantie) pentru remedierea lor, plus sa platesc 300RON caldura pe luna aceasta si 200RON apa calda/apa rece desi in acel apartament nu locuieste nimeni de cateva luni bune.

Eu maine trebuie sa semnez contractul de vanzare.

Pot sa-l dau in judecata in caz ca contractul nu se mai semneaza din cauza lui si sa cer despagubiri?

Pot sa-l reclam undeva pentru abuz?

Va multumesc mult.
Va multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

Detin doua apartamente in acelasi judet si as dori sa-mi schimb sediul PFA-ului de pe apartamentul trecut ca domiciliu in buletin, pe cel de-al doilea.

As dori sa stiu daca se poate face acest lucru fara sa-mi schimb buletinul.

De asemenea as dori sa stiu daca mai este necesar sa obtin semnaturile vecinilor + ale administratiei.

Va multumesc!
As dori sa stiu cine poate sa-mi ofere consultanta (contra cost bineinteles) in legatura cu un contract de inchiriere apartament incheiat acum ceva timp intre doua persoane fizice si neinregistrat la ANAF.
Eu as dori sa-l inregsitrez retroactiv si as fi interesat de consecinte (amenzi, etc.) + cat as avea de plata (estimativ).