avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate corneliacr

Activitate corneliacr

Daca din stagiul total de cotizare de 39 ani, 5 luni si 12 zile am 17 ani, 9 luni si 25 zile in grupa a II-a de munca ( stagiu aferent grupei 4 ani si 3 luni), beneficiez de recalcularea cu stagiul de 25 de ani si nu cu cel vechi? Multumesc.
Răspuns la discuția act de infiere sau de adoptie
Multumesc mult...
Buna ziua. Pe certificatul de nastere numele meu este al bunicului, dar la parinti sunt trecuti parintii adevarati. Stiu doar ca am fost infiata de bunici, dar niciodata nu am vazut un asemenea act. Nici dupa moartea lor nu am gasit nimic. Au trecut anii si daca nu au fost nici un fel de probleme, nu am facut nimic pentru a afla ce s-a intamplat. Pe certificat scrie anul si orasul de unde a fost eliberat. Am vreo sansa sa gasesc ceva in arhive? Cati ani se tin asemenea acte? Multumesc...
Cenzor? Cum sunteti angajat? Nu semnati ceva, un stat de plata, cand luati banii? Ca cenzor, nu verificati si semnati, pe langa celelalte, si statul sau statele de plata?
Răspuns la discuția Calcul salariu
CAS = 1900 x 25% = 475, nu 491.....
Buna ziua...Este adevarat ca de la 1 iulie cei care au angajati cu doua, patru.....ore vor plati aceleasi contributii ca pentru cei cu opt ore? Este vorba despre o norma care se aplica doar in acest an, conform unui "plan de convergenta" a guvernului, dar nu am vazut-o pe nicaieri. Sau este? Daca este si se va aplica, e valabila si pentru asociatiile de proprietari? Nu mai vorbesc de felul in care se va plati...Multumesc, as vrea sa fie o furtuna intr-un pahar cu apa....
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, s-au dus cele doua cu intarziere, dar fiind primul an poate nu se intampla nimic...multumesc inca o data..
Multumesc..
Revin cu intrebarea mea, cred ca nu am postat-o unde trebuie prima data...asociatia de proprietari .trebuie sa depuna declaratia 101? Si daca nu a depus 010 pentru mentiuni, se lasa cu amenda? Cine ar trebui sa stie aceste lucruri, firma care administreaza asociatia sau cenzorii asociatiei? Multumesc...