avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi
Forum Activitate lazu1981

Activitate lazu1981

Multumesc
Buna ziua. Am o datorie catre asociatia de proprietari (restante la intretinere) pentru care am fost actionat in judecata. Intrebarea mea este daca , in ipoteza in care se ajunge la executare silita, se poate cere vanzarea apartamentului daca acesta are instituita o ipoteca de rang 1 in favoarea bancii ,fiind cumparat cu credit ipotecar. Mentionez ca ipoteca a fost inscrisa inaintea existentei datoriei la intretinere si sunt cu plata la zi a ratelor. Multumesc.
Multumesc pentru raspuns. Am facut intampinare si am cerut sa aduca la dosar listele de intretinere. Culmea este ca nu sunt singura, fiind vreo 7 procese contra restantierilor ( fiecare avand datorii mai mari sau mai mici), insa cererile de chemare in judecata facute impotriva lor au fost anulate in temeiul art. 200 din ncpc. A mea a considerat completul ca este legal facuta si mi-a dat termen pentru depunerea intampinarii. Sper ca la primul termen sa ceara totusi proba pretentiilor.
Multumesc pentru raspuns. Asociatia nu era obligata sa faca dovada datoriei prin acele liste de intretinere?
Buna seara. Am fost chemat in judecata de asociatia de proprietari pentru datoria pe care o am la intretinere. Nu contest datoria si ma chinui sa o platesc asa cum pot. Problema este ca actiunea a fost formulata de catre fosta presedinte si fosta administratora ,iar suma pretinsa este mai mare decat suma afisata in acest moment pe lista de plata. De asemenea mi se solicita si fondul de rulment pe care l-am preluat de la fostul proprietar anul trecut cand am cumparat locuinta si pentru care am semnat intr-un registru fara a avea si o
chitanta. La cerere au atasat un tabel scris de mana cu datoria aferenta fiecarei luni, adunand si penalitati si acel fond de rulment,dar fara listele care au fost afisate in fiecare luna. Pot cere in intampinare sa aduca acele liste la dosar?Multumsc.
Răspuns la discuția Alocatie copil-poprire
Mergeti la o sucursala a bancii unde aveti contul si faceti o solicitare catre departamentul juridic popriri sa vi se elibereze la ghiseu sumele care nu pot face obiectul popririi.