avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate cerneamihaita

Activitate cerneamihaita

Discuție PENSIE
am vazut un articol despre modificarea Legii Pensiilor .
- lucrez ca inspector vamal intr-o vama de frontiera si datorita conditiilor de lucru primim un spor de conditii deosebite ( impozitabil binenteles). ce inseamna conditii deosebite : lucram pe pista in aer liber intr-o zona cu curenti permanenti , indiferent de perioada anului, la temperaturi de la -20 grade la +42 grade. Din aceste motive m-am ales cu mai multe probleme de sanatate pentru care am acte medicale.Vîrsta la care mă pot pensiona este de 65 ani.
Pe de altă parte colegii nostri de la Politia de Frontiera lucreaza in aceleasi conditii de mediu dar d-lor stau intr-o toneta ,deci nu in frig sau la caldura. Cu toate acestea ei au voie sa se pensioneze dupa virsta de 50 de ani , cu conditia sa aibe minim 15 ani de " cascheta ".
Întrebarea mea este urmatoarea:
Ce am putea face pentru a obtine si noi o reducere a vîrstei de pensionare ?
Vă mulţumesc !
ce
Răspuns la discuția Pensie alimentara neplatita
ce parere aveti cu privire la decaderea din drepturi ? avem vreo sansa , in conditiile in care ,repet , tatal biologic nu-si cunoaste copilul , nevazindu-l de 14 ani , adica exact virsta minorului ?
Răspuns la discuția Pensie alimentara neplatita
din pacate nu ai ce sa executi la acest individ. nu are nimic pe numele lui. munceste in germania si nu stim unde . dati-mi oidee , va rog !
Sotia mea are un copil din prima casatorie , un minor de 14 ani , care locuieste cu noi. Din luna ianuarie l-a dat in judecata pe tatal bilogic pentru marirea pensiei alimentare conform salariului minim . In afara de acest proces a depus plingere la procuratura pentru ca tatal biologic refuza sa plateasca. Pensia a fost stabilita de instanta la suma de 166.5 ron dar nu este platita. Tatal biologic lucreaza in germabia de mai multi ani. La plingerile formulate procuratura a raspuns ca " tatal nu plateste dar nu din rea vointa ci pentru ca nu are de unde " si nu a luat nicio masura legala impotriva tatalui biologic. Ce trebuie sa facem in legatura cu aceste "masuri" ale procurorilor ? Cui sa ne adresam pentru ca cineva sa aplice legea in ceea ce priveste drepturile minorului.
Am uitat sa mentionez ca acest tata nu-si cunoaste copilul si nici copilul pe el. In 14 ani nu l-a vazut decit o data ,acum vreo 4 ani.
Eu am dorit sa infiez copilul dar m-am lovit de refuzul tatalui biologic . Am vrut sa incepem un proces de decadere din drepturile parintesti a tatalui dar am fost sfatuiti (de un judecator) sa nu continuam caci nu avem nicio sansa. Pe de alta parte eu ma ocup de intretinerea copilului , sotia neavid servici de peste doi ani, dar nimeni nu-mi recunoaste vreun drept ( instanta sau procuratura) . Ce putem face pentru ca acest copil sa beneficieze de drepturile pe care i le garanteaza Constitutia Romaniei ?
ATENTIE faceti o mare confuzie ! Masina nu a fost retinuta in VAMA ci LA FRONTIERA , nu a fost retinuta de VAMESI ci de catre POLITIA DE FRONTIERA . Vamesii nu au atributiuni de serviciu in acest domeniu.
platesc pensie alimentara pentru fica mea de 22 de ani ce a terminat anul acesta Facultatea Finante Banci - Universitatea din Craiova . Mai departe aceasta nu s-a inscris la master ci la o scoala postliceala de asistent de farmacie . Mai sunt obligat sa platesc pensie alimentara in aceste conditii?
VA MULTUMESC!