avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate vasiletudorel

Activitate vasiletudorel

Daca se poate. in ce conditii, se poate realiza un transfer(imprumut) intre doua CAR-uri, unul avind un disponibil important, neutilizat,, al doilea fiind mai nou nu dispune de sufuciente fonduri pentru acordarea imprumuturilor intr-un termen scurt.
La o institutie publica (scoala) scretara a fost promovata si salariu aferent studiilor, urmare a absolvirii unor studii superioare, cu modificarea corespunzatoare a organigramei si statului de functii dar din neatentie nu s-a emis si decizia corespunzatoare.Asta s-a intimplat in 2013 si de atunci nu s-a mai sesizat acest aspect. Auditul public de la C.J.(ordonator ierarhic superior) a sesizat aceasta neregula si a stabilit recuperarea sumelor acordate in plus.Deci secretara are studii superioare, functia din stat-studii superiare, a prestat munca in aceste conditii. Care sunt solutiile legale de aparare si de neretinere din salariu a acestor sume ( de ordinul a peste 20.000 ron)
Pentru activitatea desfasurata in calitatea de presedinte, vicepresedinte, contabil, casier, cenzori (toti pensionari militari)etc. in cadrul unui CAR pensionari (militari) cei de mai sus primesc periodic indemnizatii conform statutului si regulamentului aprobate.
Daca pentru aceste indemnizatii se platesc , in afara de impozit pe venit 16%, contributii sociale obligatorii (avind in vedere ca toti sunt pensionari) inclusiv CAR pensionari?(nu consideram CAR ca angajator in sens fiscal)
Precizez cu nu sunt intocmite contracte de mandat, activitatea persoanelor alese desfasurindu-se pe baza statutului si regulamentului si a legislatiei specifice unui ONG.
Este obligatorie incheierea contractelor de mandat?
Rog baza legala (in eventualul raspuns) la aspectele de mai sus.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Am si lucrez (intretin pe spalieri ,sirme etc.) o suprafata de 23 ari cu vie. Vecinii mei din nord si sud (in capete sunt drumuri de exploatare) din care o persoana fizica la sud si primaria locala la nord nu intretin terenurile cu vie de citiva ani decit superficial (pf) si deloc de 3 ani primaria care a obtinut via prin schimb de terenuri. Aceste vii sunt pline de buruieni in majoritate "papusoaica" dar si alte buruieni a caror seminte ajung si pe terenul meu creindu-mi astfel destule neplaceri si multe cheltuieli suplimentare. Cum pot proceda pentru a diminua pagubele. Cui pot sa ma adresez pentru rezolvare si care ar fi temeiul legal. Multumesc.
Sotia (functionar public) indeplineste conditiile pentru pensie anticipata (ar indeplini conditii pt. pensie de serviciu la o1.11.2015) si ar vrea cu 01.03.2015 sa iasa la pensie anticipat.
Ce obligatii are fata de institutia la care este angajata, cu cit timp inainte (preaviz?) zile lucratoare sau calendaristice ca pe 01.03.2015 sa inceteze activitatea si sa depuna dosarul de pensie?
Multumesc.
La moartea sa bunicul meu a 'semnat" cu degetul pentru un fiu care ar fi fost singurul mostenitor desi era si tatal meu in viata ( ca si acum). Asta se intimpla in aprox. 1972-1973.Din motive subiective nu s-a pus pina acum problela mostenirii.
Intrebare. Se mai poate revendica acum o parte a mostenirii?? Adica cota parte care s-ar fi cuvenit in mod normal? Exista in astfel de speta prescriptie?